• rozwiń

Temat: Wojsko

Trzy firmy chcą dostarczyć śmigłowce dla MON

Trzy firmy chcą dostarczyć śmigłowce dla MON
Foto: CC BY SA Wikipedia/ Jakub Hałun Dmitry A. Mottl Foto: Śmigłowce EC-725 i S-70i Black Hawk

Do udziału w negocjacjach technicznych w przetargu na śmigłowce dla wojska zgłosiły się trzy firmy - poinformowało w środę MON. To kolejny etap procedury, która ma wyłonić dostawcę 70 maszyn.

Jak podał resort, tego dnia w Inspektoracie Uzbrojenia otwarto zgłoszenia. Złożyły je konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporations i należące do Amerykanów Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu ze śmigłowcem S-70i Black Hawk; konsorcjum Eurocopter SAS i Heli Invest proponujące maszynę EC-725 oraz WSK PZL-Świdnik. Właścicielem tej ostatniej jest włosko-brytyjski koncern AgustaWestland.W poprzednich etapach przetargu uczestniczyły cztery podmioty - AgustaWestland i PZL Świdnik występowały oddzielnie, choć oba proponowały nowo opracowany śmigłowiec AW149. Włosko-brytyjski koncern rozważał zaproponowanie również innych swoich konstrukcji.

Kupią 70 śmigłowców

Przetarg na 70 śmigłowców dla sił powietrznych, lądowych i morskich dotyczy maszyn w wersjach transportowej, zwalczania okrętów podwodnych oraz poszukiwawczo-ratowniczej.

MON chce rozstrzygnąć przetarg jeszcze w tym roku. Dostawy miałyby nastąpić od przełomu 2014/15 do roku 2022.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane