• rozwiń
  • WIG20 2152.91 +0.20%
  • WIG30 2438.14 +0.26%
  • WIG 56753.72 +0.19%
  • sWIG80 11449.13 -0.25%
  • mWIG40 3615.78 +0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:01

Dostosuj

Trzej Królowie wracają do Sejmu

Trzej Królowie wracają do Sejmu
Foto: TVN24 Foto: Trzej Królowie przyniosą wolne?

Ponad 480 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy o przywróceniu 6 stycznia - w święto Trzech Króli - dnia wolnego od pracy. Jak twierdzi inicjator akcji, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, drugie tyle "z terenu" jest już w drodze. Pod koniec przyszłego tygodnia projekt ustawy ma trafić do marszałka Sejmu.

Po raz pierwszy o projekcie ustawy było głośno na początku ubiegłego roku. W Łodzi zawiązał się komitet inicjatywy ustawodawczej, a jego pełnomocnikiem został prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Przez kilka miesięcy zbierano podpisy. Pod projektem podpisało się wtedy ponad pół miliona osób.
W połowie października Sejm odrzucił ten projekt. Za przyjęciem wniosku PO o jego odrzucenie opowiedziało się wówczas 207 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się 2. Zaraz po głosowaniu Kropiwnicki zapowiedział ponowienie inicjatywy. Tym jednak razem inicjatorzy chcą zebrać pod projektem milion podpisów poparcia.

Cała Polska zbiera

Na początku stycznia Kropiwnicki złożył w Sejmie projekt ustawy wraz z uzasadnieniem oraz 3,5 tysiąca podpisów popierających inicjatywę.

Po sprawdzeniu dokumentów przez marszałka Sejmu, Komitet inicjatywy ustawodawczej projektu ustawy o przywróceniu święta Trzech Króli dostał trzy miesiące na zebranie wymaganych co najmniej 100 tys. podpisów poparcia pod projektem, żeby mógł być on formalnie zgłoszony w Sejmie.

W zbieraniu podpisów uczestniczą m.in. NSZZ "Solidarność", Chrześcijański Ruch Samorządowy, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Liga Krajowa, Wspólnota Samorządowa i Stowarzyszenie Polskich Chrześcijańskich Demokratów.

W pierwszych dniach marca z apelem do wiernych o jeszcze większe zaangażowanie w akcję zbierania podpisów zwrócił się arcybiskup, metropolita łódzki Władysław Ziółek.

Świętować czy pracować?

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, kościół katolicki obchodzi 6 stycznia. Kończy ono trwające od wigilii obchody święta Bożego Narodzenia. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że Święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich i obecnie jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Przypominają także, że w Polsce do 1960 roku dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. Argumentowali, że Polska nie przoduje wśród krajów UE co do liczby dni wolnych od pracy w ciągu roku, lecz znajduje się pod tym względem na 12. miejscu.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane