• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Trzej Królowie w Sejmie

Trzej Królowie w Sejmie
Foto: TVN24 Foto: Wypowiedź senatora PO Łukasza Abgarowicza

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiada rekomendowanie klubowi wystąpienie przeciw ustanowieniu nowego dnia wolnego od pracy - święta Trzech Króli. Sejm ma o tym zdecydować na trwającym posiedzeniu.

Sprawą ma jeszcze w czwartek po południu zająć się na swoim posiedzeniu klub parlamentarny PO, z udziałem premiera Donalda Tuska: czy wprowadzić wśród posłów partii dyscyplinę klubową, a jeśli tak - to głosować za czy przeciw ustanowieniu Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski zapowiedział już, iż będzie rekomendował klubowi głosowanie przeciw ustanowieniu nowego dnia wolnego od pracy.

Także senator PO Łukasz Abgarowicz przyznał w rozmowie z TVN24, że on sam jest przeciwko ustanawianiu nowego dnia wolnego od pracy. Z jego słów wynika, że klub dyscyplinę w głosowaniu prawdopodobnie wprowadzi.

Prawdopodobnie, ponieważ nadal w tej sprawie nie ma zgodności wśród posłów PO. Zwolennicy święta podkreślają, że jeszcze nigdy w głosowaniu w sprawach sumienia w PO nie było dyscypliny klubowej - a sprawa święta Trzech Króli ich zdaniem do tej kategorii należy.

Pierwsze czytanie projektu na forum Izby zaplanowano na piątek.

Jedno z najważniejszych świąt chrześcijan...

To może skutkować utratą w dochodach państwa nawet w kwocie 4 mld złotych.

Grzegorz Dolniak (PO)

Już w lutym tego roku posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska w interpelacji poselskiej skierowanej do premiera pytała, czy rząd widzi możliwość ustanowienia nowego dnia wolnego od pracy. Argumentowała wtedy, że Święto Trzech Króli jest jednym z największych i najważniejszych świąt dla chrześcijan i jako takie powinno stać się dniem wolnym od pracy.

Problem powrócił, gdy na ręce marszałka wpłynął obywatelski projekt ustawy w tej sprawie. Liderem społecznej inicjatywy był prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Jak podkreślał, w Polsce do roku 1960 Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. Pod wnioskiem podpisało się ponad pół miliona Polaków.

Lewica poprze, ale...

Lewica zawsze popierała i będzie popierała wszelkie prawa pracownicze

Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica)

Izabela Jaruga Nowacka zakomunikowała, że Lewica zawsze popierała i będzie popierała wszelkie prawa pracownicze. Dlatego nie odrzuci obywatelskiego projektu ustawy, jednak posłowie tego klubu zgłoszą poprawkę. Posłowie Lewicy postulują uchwalenie takiego projektu, który nie dyskryminowałby osób wyznających inną wiarę, niż katolicyzm. Chodzi tutaj o to, aby każdy mógł swobodnie wybrać dzień, w którym chciałby świętować.

A co z kosztami?

Przeciwnicy ustanowienia jeszcze jednego dnia wolnego od pracy podkreślają zwłaszcza gospodarcze koszty. Wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak w rozmowie z TVN24 ocenił, że kosztowałoby to budżet Państwa nawet 4 miliardy złotych.

ern/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane