• rozwiń

Temat: Polski Dreamliner LOT-u

Trzeci polski B787 Dreamliner wylądował w Warszawie

Trzeci polski B787 Dreamliner wylądował w Warszawie
Foto: Wikipedia (CC BY SA)/ Alan Lebeda Foto: LOT ma już trzy B787

Kolejny nowy Boeing 787 Dreamliner należący do Polskich Linii Lotniczych LOT przyleciał ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Samolot wylądował w Warszawie kilkanaście minut po 16.

Samolot wystartował z lotniska w Everett koło Seattle około godziny siódmej naszego czasu. Za sterami maszyny siedzieli polscy piloci: Jerzy Makula, który siedział też za sterami pierwszego dreamlinera w drodze do Polski, oraz Andrzej Szymański i Krzysztof Turkiewicz.

- Jest to nasz trzeci dreamliner, leci do nas prosto z fabryki Boeinga w Seattle. Maszyna ma całkowicie zmodernizowane akumulatory - mówił rano rzecznik PLL LOT Marek Kłuciński.

Dreamliner na razie do szkolenia

- Liczę na to, że producent uporał się już z trudnościami i będziemy mogli wykonywać nasze rejsy bez problemów - powiedział z kolei w piątek popołudniu prezes PLL LOT Sebastian Mikosz. Dodał, że B787, który wylądował dziś w Warszawie, będzie służył do lotów szkoleniowych pilotom, tak aby mogli oni wznowić swoje uprawnienia na dreamlinery.

Mikosz powiedział, że spółka rozpoczęła już procedurę odbioru czwartego B787, który w lipcu powinien być w Warszawie. Piąty ma być dostarczony spółce w sierpniu. - Pod koniec sierpnia planujemy wprowadzić pięć samolotów do siatki połączeń - zapowiedział.

Wznowienie po długiej przerwie

Samolot, który przybył właśnie nad Wisłę był wykorzystywany przez Boeinga w lotach testowych tuż przed tym, jak w kwietniu amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zatwierdził zmodyfikowane akumulatory do dreamlinerów. W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne i wentylację.

Pierwszy Boeing 787 Dreamliner PLL LOT jest już na wymianie akumulatorów w centrum serwisowym Boeinga w Etiopii. Na naprawę akumulatorów czeka drugi samolot, który został uziemiony na płycie warszawskiego Lotniska Chopina. Oba dreamlinery pod koniec maja mają po naprawie wrócić do przewoźnika.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami LOT, pierwszy lot zmodernizowanych B787 Dreamliner odbędzie się piątego czerwca. Maszyna poleci do Chicago.

Gorące akumulatory

Wszystkie dreamlinery zostały uziemione w połowie stycznia po dwóch poważnych awariach akumulatorów w japońskich maszynach. W jednej doszło do pożaru, a w drugiej do stopienia się ogniw. Śledczym nie udało się określić dokładnej przyczyny awarii, ale zarządzili wprowadzenie szeregu zmian, które mają zminimalizować ryzyko z nich płynących w przyszłości. Obecnie trwa zarządzona modernizacja.

Pod koniec kwietnia samolot Boeing 787 Dreamliner japońskich linii lotniczych All Nippon Airways (ANA) wylądował na tokijskim lotnisku Haneda po bezproblemowym dwugodzinnym locie testowym. Był to pierwszy próbny lot dreamlinera w Japonii po przerwie spowodowanej awariami akumulatorów w tych maszynach. Na pokładzie samolotu znajdowali się przedstawiciele dyrekcji koncernu Boeing i linii ANA.

Wcześniej komercyjny lot ze stolicy Etiopii Addis Abeby do stolicy Kenii Nairobi odbył dreamliner etiopskich linii lotniczych Ethiopian Airlines.

MASZ ZDJĘCIA Z LĄDOWANIA MASZYNY? WYŚLIJ JE NA KONTAKT 24

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane