• rozwiń

Trzech chętnych na Opla

Trzech chętnych na Opla
Foto: TVN24 Foto: Opel o krok od zmiany właściciela

- Włoski Fiat, kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna International oraz zarejestrowana w Belgii spółka RHJ International - to według niemieckich mediów inwestorzy zainteresowani przejęciem należącego do General Motors koncernu motoryzacyjnego Opel. Władze w Berlinie nie poinformowały oficjalnie, ile ofert i od kogo wpłynęło.

Według mediów, General Motors Europe spodziewała się trzech ofert. Od tygodni o niemiecką spółkę zabiega włoski koncern motoryzacyjny Fiat, który wieczorem w Turynie potwierdził, że przedłożył swoją koncepcję dla niemieckiego koncernu oraz zakładów Vauxhall w Wielkiej Brytanii.

Pokonają Fiata?

Drugi potencjalny inwestor to preferowane przez pracowników Opla konsorcjum produkujące części samochodowe Magna International; działa ono w porozumieniu z Rosjanami - bankiem państwowym Sbierbank oraz producentem samochodów GAZ, kontrolowanego przez oligarchę Olega Deripaskę.

Magna miałaby przejąć 19,9 proc. udziałów w Oplu, spółce GAZ i Sbierbankowi przypadłoby 30,1 proc., a GM zachowałby do 40 proc.

Trzecim zainteresowanym inwestorem miałby być notowany na giełdzie w Brukseli holding RHJ International, należący do amerykańskiego funduszu Ripplewood - twierdzą niemieckie media. Szanse tego inwestora są jednak niewielkie.

Czas się kończy

Przedłożone propozycje zostaną ocenione przez powołaną do tego celu rządową grupę roboczą i ciała doradcze. W trakcie tego procesu Berlin chce pozostać w stałym kontakcie z rządem USA oraz amerykańskim właścicielem Opla, General Motors - zapowiedział rzecznik niemieckiego rządu Ulrich Wilhelm.

Według ministra pracy Olafa Scholza, najpóźniej w przyszłym tygodniu powinna zapaść decyzja w sprawie "perspektywy dla Opla", zatrudniającego w czterech niemieckich fabrykach około 25 tys. osób.

Do 29 maja także amerykański General Motors ma przedstawić władzom USA koncepcję dla koncernu, od której uzależniona będzie pomoc państwa. Jednak sam koncern otwarcie przyznaje, że bankructwo jest bardzo prawdopodobne.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane