• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Trzeba zadbać, aby emigranci wrócili

Trzeba zadbać, aby emigranci wrócili
Foto: TVN24 Foto: Wielu emigrantów chciałoby wrócić do Polski, ale nie widzi tu dla siebie miejsca

Migracja jest naturalną konsekwencją wejścia Polski do Unii Europejskiej, ale trzeba zacząć intensywnie myśleć nad tym, w jaki sposób nawiązać kontakty z młodymi ludźmi za granicą i by w przyszłości powrócili do Polski

O zjawisku migracji pracowniczej i jej skutkach mówili w piątek uczestnicy konferencji, zorganizowanej we Wrocławiu przez polskie biuro informacyjne Parlamentu Europejskiego

- Migracja pracownicza jest zjawiskiem normalnym, ale musimy zadbać o to, by ludzie, którzy wyjechali, powrócili do Polski - powiedziała dyrektor Instytutu Spraw Publicznych prof. Lena Kolarska-Bobińska podczas otwarcia konferencji "Migracje pracowników a polityki UE", która odbyła się w Oratorium Marianum we Wrocławiu.

Dyrektor dodała, że należy podjąć działania, by pomagać emigrantom nawiązać ponownie więzi z Polską.
- W tym celu należy rozbudować m.in. konsulaty oraz instytucje kultury polskiej. Oni już się z integrowali z Europą, a teraz trzeba ponownie zintegrować ich z Polską - tłumaczyła.

Według danych przedstawionych przez członka Parlamentu Europejskiego Johana Ten-Geuzendama, "największy odsetek emigrujących stanowią młodzi, bez rodziny i nieposiadający dzieci ludzie".
- Ich emigracja ma przede wszystkim wymiar ekonomiczny, zamierzają powrócić do rodzimego kraju w odpowiednim czasie, ale nie można wykluczyć, że mogą zmienić się ich priorytety - powiedział.

Zastępca dyrektora Departamentu Migracji przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Janusz Grzyb powiedział, że migracja spowodowała ogromny niedobór specjalistów w Polsce.
- Według naszych danych brakuje ponad 300 tys. specjalistów, głównie w budownictwie i branży usługowej - mówił.

Zdaniem Grzyba, lukę na polskim rynku pracy może wypełnić napływ cudzoziemców.
- Do tej pory polskie prawo pracy stosowało liczne ograniczenia i zapory przed napływem pracowników z zagranicy. Wejście w struktury Unii zupełnie zmieniło strukturę zatrudnienia w Polsce, dlatego powoli musimy się otworzyć na pracowników z zagranicy - zaznaczył Grzyb.

Grzyb podkreślił, że napływ obcego kapitału do Polski sprawił, iż pracodawcy zagraniczni zaczęli poszukiwać ludzi, którzy nabyli doświadczenia w pracy za granicą, którzy mieli kontakt z innymi technologiami.
- Migracja zarobkowa stanowi w tym kontekście niewątpliwy walor. Jeśli tylko zarobki wzrosną, wielu z przebywających w Irlandii czy Wielkiej Brytanii ludzi zacznie się poważnie zastanawiać nad powrotem do Polski - tłumaczył.

Konferencję po raz drugi w Polsce zorganizowało polskie biuro informacyjne Parlamentu Europejskiego Forum Obywateli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane