• rozwiń

"Trzeba ujarzmić rynki - dzikie bestie"

Trzeba "poskromić" rynki finansowe - oświadczył premier Włoch Mario Monti i nazwał te rynki "dzikimi bestiami". Zaapelował też do związków zawodowych, które zapowiadają strajki przeciwko programowi oszczędności, "o refleksję".

- Rynki to dzikie bestie, przydatne, ale się zagalopowały. Musimy je poskromić, a nie je demonizować - mówił Monti w wywiadzie dla telewizji publicznej. - Włochy skumulowały za duży dług publiczny, bo po narodzinach euro rynki usnęły na lata, a potem nagle się obudziły i teraz oszalały - dodał włoski premier.

Jak podkreślił, trzeba się z nimi liczyć, bo w przeciwnym razie są "policzkiem dla stabilności". Szef włoskiego rządu ocenił też, że dobrze skoordynowana polityka może czerpać z rynków to, co najlepsze bez konieczności "uginania się przed nimi".

Bolesne decyzje

Rynki to dzikie bestie, przydatne, ale się zagalopowały. Musimy je poskromić, a nie je demonizować. (...) Włochy skumulowały za duży dług publiczny, bo po narodzinach euro rynki usnęły na lata, a potem nagle się obudziły i teraz oszalały

Mario Monti

Mario Monti wyznał, że najbardziej bolesne dla niego podczas prac nad programem oszczędnościowym rządu było to, że uświadomił sobie, że trzeba też nim objąć najniższe emerytury, które w przyszłym roku nie zostaną podniesione o wskaźnik inflacji.

Odnosząc się do pierwszych zapowiedzi strajków przeciwko pakietowi antykryzysowemu, oświadczył: - W przeszłości odbywały się strajki, także generalne, z mniej ważnych powodów. I dodał: - Szczerze rozumiem reakcję, ale zachęcam wszystkich do refleksji nad tym, co by się stało z rynkiem pracy i emeryturami bez tej interwencji.

Premier ma nadzieję, że Włosi zrozumieją decyzje, jakie podjął rząd. W niedzielę Monti przedstawił program oszczędnościowy swego gabinetu. Jego celem jest doprowadzenie do równowagi finansów państwa w 2013 roku. Pakiet ma przynieść oszczędności szacowane na 30 miliardów euro.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane