• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Trzeba obniżyć akcyzę na benzynę"

"Trzeba obniżyć akcyzę na benzynę"
Foto: TVN24 Foto: Pawlak: Obniżyć akcyzę na benzynę

Trzeba będzie podjąć odważne decyzje i obniżyć akcyzę na benzynę - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, obniżka mogłaby wynieść dwadzieścia parę groszy.

- To będzie wyraźny oddech dla konsumentów - przekonywał Pawlak, podkreślając, że obniżka powinna nastąpić przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Pytany, co dla budżetu państwa oznaczałoby opuszczenie akcyzy o dwadzieścia parę groszy (E95 kosztuje ok. 5,10 zł), odpowiedział: - Minister finansów i tak z akcyzy i podatku VAT zarobi w tym roku więcej niż dotychczas.

- W planie budżetu na 2011 r. cena paliwa była na niższym poziomie (niż teraz - red.) - dodał.

"Marże są odjazdowe"

W opinii wicepremiera, obniżenie akcyzy jest wykonalne, a nawet konieczne. - Żeby minister finansów nie dokładał się do tej drożyzny, która wynika nie z naszej winy, tylko z sytuacji na rynkach światowych - powiedział Pawlak.

I podkreślił, że warto się przyjrzeć marżom firm na rynku paliwowym. - One są odjazdowe. W czasach trudnych mogliby trochę mniej marży zastosować - ocenił minister gospodarki.

Pawlak liczy, że minister Rostowski podejdzie do tej propozycji ze zrozumieniem. - Jest doktrynerem, więc potrafi rozpoznać argumenty - ocenił wicepremier. - Mogę podać przykład, gdzie PSL ostro stawiało sprawę np. przy ograniczaniu budżetu samorządów. I wczoraj mieliśmy dobrą wiadomość, że premier wraz z ministrem i samorządowcami pracuje nad nowymi założeniami.

mac/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane