• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Trybunał: emeryci i bezrobotni wolni od abonamentu

Trybunał: emeryci i bezrobotni wolni od abonamentu
Foto: TVN24 Foto: Nowelizacja częściowo niekonstytucyjna

Emeryci, renciści i bezrobotni nie będą płacić abonamentu. Trybunał Konstytucyjny, który badał nowelizację ustawy na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uznał, że zwolnienia te są zgodne z konstytucją. Internowani i ofiary represji stalinowskich, których chciałby w ustawie zwolnić Senat, decyzją Trybunału nadal będą go płacić.

Według Trybunału niezgodny z konstytucją jest tryb uchwalenia ustawy abonamentowej oraz wprowadzenie przez Senat poprawek merytorycznych. Senat m. in. jeszcze bardziej niż Sejm poszerzył krąg osób zwolnionych z opłat abonamentowych o wszystkich internowanych w stanie wojennym i ofiary stalinowskich wyroków, a co do emerytów - chciał zwolnień tylko dla tych, których świadczenie nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia.
- Nowela ustawy abonamentowej może wejść w życie, bez niektórych poprawek Senatu - zdecydował Trybunał. Dlatego z opłaty abonamentowej będą zwolnione tylko te grupy, które zaproponował Sejm: emeryci, którzy ukończyli 60 lat, bez względu na wysokość emerytury, trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych. Dołączą oni zwolnionych z opłat do tej pory, czyli osób, które ukończyły 75 lat i inwalidów I grupy

Opozycja kontra rząd

Posłowie PO opowiadając się za nowelizacją przekonywali, że pora zaniechać ściągania parapodatku i haraczu szczególnie od ludzi, którzy mają i tak wystarczająco dużo kłopotów, na rzecz utrzymania czegoś, co każdego dnia - widać to gołym okiem - nie jest misją publiczną". Dodawali, że nowelizacja ustawy o opłatach to początek reformy "źle ściąganej, marnotrawionej daniny". Zdaniem PiS likwidacja abonamentu to nieprzemyślane rozwiązanie, które może zagrozić bytowi mediów publicznych.

Podobne zdanie miał prezydent, który w obawie o finanse mediów publicznych nie zawetował nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym, ale 17 lipca skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Według Lecha Kaczyńskiego ustawa w takiej formie ogranicza wpływy TVP i Polskiego Radia, czym godzi w ich stabilność i przewidywalność realizacji przez nie misji publicznej.

Za niezgodny z konstytucją prezydent uznał także przepis upoważniający KRRiT do określenia rozporządzeniem sposobu zwrotu opłat abonamentowych za 2008 roku osobom, które na mocy noweli uzyskały zwolnienie z abonamentu, a uiściły tę opłatę za rok z góry. - Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie swoją regulacją ma wykonywać ustawę, a zatem konkretyzować jej przepisy, a nie uzupełniać ją, w sposób samoistny regulując kwestie pominięte przez ustawodawcę - podawano w uzasadnieniu.

... czy czysta fikcja?

17 zł wynosi miesięczny abonament
7,65 mln z 14,3 mln polskich gospodarstw domowych ma zarejestrowane odbiorniki rtv
2 mln gospodarstw jest zwolnionych z abonamentu
3,15 mln gospodarstw zalega z opłatą
726 mln zł otrzymały w 2008 roku z abonamentu media publiczne
było to o ponad 161 mln zł mniej w porównaniu z 2007 rokiem

abonament dane

Zgodnie z ustawą abonamentową każdy, kto posiada sprawny odbiornik radiowy lub telewizyjny, ma obowiązek zarejestrowania go na poczcie, która zajmuje się poborem abonamentu i przekazywaniem wpływów na wyodrębniony rachunek bankowy KRRiT. Ta z kolei przeznacza je na tzw. misyjną działalność TVP i Polskiego Radia.

Obecnie abonament wynosi 17 zł miesięcznie, czyli 204 zł rocznie.

Z danych KRRiT i GUS wynika, że w czerwcu 2009 r. na ok. 14-14,5 mln gospodarstw domowych w Polsce zarejestrowane odbiorniki miało blisko 7 mln 65 tys. gospodarstw. Z tej grupy zwolnionych z opłacania abonamentu były blisko 2 mln gospodarstw, czyli abonament powinno opłacać ponad 5 mln 134 tys. 3 mln 1408 gospodarstw z tej grupy zalegało z opłatą abonamentu.

W 2008 roku przychody z abonamentu wyniosły 726 mln zł i były one niższe o ponad 161 mln zł w porównaniu z 2007 rokiem.

RPO też ma "ale" do zmian w rtv

Z kolei 17 listopada pięciu sędziów TK zbada konstytucyjność ustawy abonamentowej z 2005 r., powierzającej Poczcie Polskiej kontrolę nad rejestracją odbiorników rtv; a w przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego odbiornika - zobowiązującej pocztę do ustanowienia kary. Wniosek w tej sprawie skierował Rzecznik Praw Obywatelskich w trakcie debaty nad likwidacją abonamentu radiowo-telewizyjnego.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane