• rozwiń

Temat: Komputery

Trwają targi gier E3. W Los Angeles rodzą się przyszłe hity

Foto: PAP/EPA Foto: Na Targach E3 prezentowane są gry, które swoją premierę będą miały dopiero w następnym roku

Tysiące graczy z całego świata, setki premier i dziesiątki globalnych koncernów - w Los Angeles trwają największe na świecie targi gier komputerowych E3.

- Targi E3 to największa impreza tego typu - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i świat Paweł Kozierkiewicz z antyweb.pl. To właśnie na niej prezentowane są gry, które swoją premierę będą miały dopiero w następnym roku.

Światło dzienne ujrzały już między innymi kolejne tytuły z serii "Call of Duty", "Far Cry", "Battelfield" czy "Tomb Raider". Nie zabrakło zapowiedzi trzeciej części przygód Geralta z Rivii "Wiedźmin 3: Dziki Gon", która zadebiutuje 24 lutego 2015 roku.

Święto graczy

Tradycyjnie na targach E3 prezentowane są także najnowsze gadżety dla fanów gier. Ostatnio zaprezentowano na nich nowe okulary 3D. - Można włożyć na siebie okulary 3D i zanurzyć się w trójwymiarowym świecie. To naprawdę niesamowite. Porównując to do poprzednich prób wprowadzenia trójwymiaru, które były bardzo toporne, świat może być bardziej realistyczny, ze świetną grafiką - opisuje swoje wrażenia Michael Hall, uczestnik imprezy.

Targi E3 to największa impreza tego typu

Paweł Kozierkiewicz, antyweb.pl

Na targach już od wielu lat największy nacisk kładziony jest na gry wydawane na konsole. - Będąc tu ma się wrażenie, że gry zaczęły być tworzone na nowe konsole. Mają coraz lepszą grafikę - powiedział David Giguere, mieszkaniec Los Angeles. Na pierwszym planie, oprócz rywalizacji twórców gier, jest walka pomiędzy producentami Playstation i Xboxa, czyli Sony i Microsoftem.

Gra o wielkie pieniądze

A jest o co się bić, bo rocznie wartość rynku gier tylko w Stanach Zjednoczonych sięga prawie 20 miliardów dolarów. Jak wyliczyła firma badawcza Gartner, światowy rynek gier komputerowych, na PC-ty, konsole i smartfony, jest wart 93 miliardy dolarów. W 2015 roku ma wzrosnąć do 111 mld dol. Z kolei firma Newzoo  zajmująca się badaniem i analizą rynku gier komputerowych jest w swoich prognozach ostrożniejsza. Jej zdaniem w tym roku rynek urośnie do 81,4 mld dol, a barierę 100 mld przebije dopiero w 2017 r.

- Biznes gier komputerowych już dawno przebił przemysł filmowy - przyznaje Kozierkiewicz i zaznacza, że jest on przy tym bardzo podobny do branży serialowej. - I w jednym, i w drugim przypadku zasiadamy przed ekran komputera wtedy, kiedy chcemy i mamy na to czas - podsumowuje.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane