• rozwiń

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Trwają negocjacje ws. funduszu bankowego. Kraje spoza eurolandu także przy stole

Trwają negocjacje ws. funduszu bankowego. 
Kraje spoza eurolandu także przy stole
Foto: shutterstock.com/ Jorg Hackemann Foto: ojro-16.jpg

Wszystkie kraje spoza strefy euro z wyjątkiem Wielkiej Brytanii biorą udział w negocjacjach nad nową umową międzyrządową, która ma regulować zasady wspólnego funduszu na likwidację banków w unii bankowej - poinformowały we wtorek unijne źródła dyplomatyczne.

Zawarcie osobnej umowy, która nie będzie częścią traktatów Unii Europejskiej, zapowiedziały w grudniu państwa eurolandu automatycznie przystępujące do powstającej unii bankowej.

Brytyjczycy bez nadzoru

Do udziału w negocjacjach zaproszono też kraje spoza strefy euro, rozważające udział we wspólnym nadzorze bankowym. Z kolei państwa, które nie zamierzają wejść do nadzoru, mogą uczestniczyć w pracach nad umową międzyrządową tylko w roli obserwatorów.

- W negocjacjach uczestniczą oczywiście wszystkie kraje strefy euro, ale pozostałe państwa również notyfikowały, są stronami negocjacji w sprawie umowy. Z jednym wyjątkiem, jeden kraj poinformował, że uczestniczy w pracach tylko jako obserwator - poinformował dziennikarzy unijny dyplomata. Obserwatorem jest Wielka Brytania, która nie zamierza przystępować do wspólnego nadzoru bankowego.

"Parę artykułów" o miliardach euro

Negocjacje rozpoczęły się w zeszłym tygodniu i potrwają do 1 marca. Według dyplomaty umowa międzyrządowa ma być "krótkim dokumentem, liczącym tylko parę artykułów". Będzie dotyczyć pobierania przez państwa składek od banków i transferowania ich do wspólnego funduszu oraz stopniowego uwspólnotawiania zgromadzonych w nim środków. Fundusz, który będzie ważnym elementem całego mechanizmu restrukturyzacji i likwidacji banków (SRM), ma się napełniać przez dziesięć lat i docelowo wynieść 55 mld euro.

Umowa w sprawie wspólnego funduszu likwidacji i restrukturyzacji banków będzie trzecim - po tzw. pakcie fiskalnym o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej i traktacie w sprawie funduszu ratunkowego dla strefy euro EMS - porozumieniem międzyrządowym zawieranym przez euroland poza unijnymi traktatami i omijającym instytucje Unii.

Na to rozwiązanie zdecydowano się głównie za sprawą Niemiec, które argumentują, że traktat UE nie daje wystarczającej podstawy prawnej do utworzenia wspólnego funduszu ratunkowego dla banków i niemiecki Trybunał Konstytucyjny zakwestionowałby decyzje UE w tej sprawie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane