• rozwiń

Trudno o dobrego pracownika. Firmom brakuje fachowców

Trudno o dobrego pracownika. Firmom brakuje fachowców
Foto: sxc.hu Foto: Na kłopoty ze znalezieniem kandydatów spełniających oczekiwania wskazało aż 78 proc. pracodawców

Topnieje liczba firm szukających ludzi do pracy. A te, które szukają, mają ogromny problem ze znalezieniem fachowych pracowników - twierdzi wtorkowy "Puls Biznesu".

Dziennik powołuje się na raport "Bilans Kapitału Ludzkiego" - wspólny projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kilka powodów

Na kłopoty ze znalezieniem kandydatów spełniających oczekiwania wskazało aż 78 proc. pracodawców, którzy prowadzili w ub. roku rekrutację.

Skąd tak wysoki wynik, skoro z drugiej strony rośnie rzesza osób szukających zatrudnienia? Eksperci tłumaczą ten paradoks większą selektywnością naboru ze strony pracodawców.

W warunkach trudniejszej sytuacji rynkowej szukają oni pracowników zdolnych do jak najszybszego osiągnięcia pełnej wydajności pracy i takich, w których nie trzeba inwestować.

W związku z tym coraz trudniejsza staje się sytuacja ludzi młodych i świeżo upieczonych absolwentów trafiających na rynek pracy.

Zdaniem ekspertów na tym rynku brakuje też osób o kompetencjach transferowalnych, czyli przydatnych na większej liczbie stanowisk pracy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane