• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Trudniej o kredyty dla firm

Trudniej o kredyty dla firm
Foto: SXC Foto: Coraz trudniej firmie uzyskać kredyt

Mimo stopniowej poprawy koniunktury, banki nie planują na razie złagodzenia polityki kredytowej względem przedsiębiorstw. Jak donosi "Gazeta Prawna", najtrudniej uzyskać kredyt firmom deweloperskim, transportowym, motoryzacyjnym oraz producentom sprzętu AGD i RTV.

Banki ograniczają udzielanie kredytów dla firm, bo obawiają się bankructw oraz spadku popytu na wyroby polskich firm. – Sygnały z rynku nie są jednoznaczne, dlatego nie spodziewamy się w najbliższym czasie przełomu – wyjaśnia Mateusz Żelechowski z MultiBanku.

Wartość kredytów dla firm udzielonych przez banki pierwszy raz od kilku lat spadła w II kwartale br., licząc kwartał do kwartału (z 233 do 225 mld zł). Jednak w skali roku wzrosła o 15 proc.

Warunki kredytowania - indywidualne

Nie wszystkie banki ograniczają udzielanie przedsiębiorstwom kredytów. Bank Millennium udzielił ich o ponad 15 proc. więcej niż rok temu, a BGŻ - o ok. 10 proc. więcej.

Zdecydowanie łatwiej jest uzyskać kredyty obrotowe niż inwestycyjne. Jak tłumaczą bankowcy, nie ma jednolitych warunków, na jakich udzielane są kredyty dla firm. – Wysokość marży, opłat i prowizji jest ustalana indywidualnie w zależności od sytuacji finansowej klienta, zakresu jego współpracy z bankiem, typu kredytu i jego wysokości – tłumaczy w rozmowie z dziennikiem Magdalena Paciorek z BGŻ. Z taką sytuacją można się spotkać w większości instytucji finansowych.

Jest drożej

Przedsiębiorcy narzekają jednak, że kredyty są coraz droższe. – Standardowa prowizja przygotowawcza za udzielenie kredytu wynosi minimum 2 proc. kwoty kredytu. Natomiast marże wynoszą co najmniej 4,5 proc. – informuje w rozmowie z gazetą Magdalena Załubska-Król z Pekao SA.

mon ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane