• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Trudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze" Jaceniuka?

Trudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze"? Odtwórz: Trudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze"?
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Łukasz Kijek wyjaśnia warunki umowy o pożyczkę dla Ukrainy | Video: Trudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze"?

Zmiana prawa podatkowego, obniżenie deficytu, walka z korupcją - to tylko niektóre z szeregu warunków, jakie MFW stawia Ukrainie by otrzymała pożyczkę ratującą jej gospodarkę. Reformy stojące przed "rządem-kamikadze" przedstawił dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Łukasz Kijek.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował dziś o zgodzie na wypłatę 14-18 mld. dol pomocy Ukrainie. Pieniądze mają zostać przeznaczone na wypłatę emerytur i pensji dla pracowników administracji. Warunkiem ich otrzymania jest jeszcze zgoda rady Funduszu oraz wypełnienie, do kwietnia, szeregu warunków.

1. Kontrola Naftohazu

Największy koncert gazowy Ukrainy musi zostać poddany skutecznej kontroli państwowej. Nie mogą mieć miejsca sytuacje, do jakich doszło po obaleniu Wiktora Janukowycza, gdy w mieszkaniu prezesa firmy znaleziono "przypadkiem" 28 kg złota.

2. Urynkowienie cen gazu

Ten wymóg Ukraina już wkrótce spełni. W tym tygodniu Naftohaz ogłosił, że podniesie ceny tego surowca o 50 proc. w wyniku częściowej likwidacji państwowych dopłat. Dalsze podwyżki cen gazu dla tych odbiorców będą wprowadzane do roku 2018. Z kolei premier Arsenij Jaceniuk zapewnił przy tym, że około 30 proc. ludności będzie otrzymywać dotacje do opłat za energię.

3. Reforma sektora bankowego

Ma na celu stworzenia nowego systemu zabezpieczenia depozytów i odpornego na wstrząsy sektora bankowego.

4. Obniżenie deficytu i reformy prawa podatkowego

W spełnieniu tego wymogu mają pomóc cięcia w budżetach resortów i zamrożenie wysokości świadczeń. Rząd proponuje, by w 2014 roku zamrozić minimalne pensje i wysokość minimum socjalnego. Zdecydował też o zmniejszeniu o 10 proc. - czyli o 24 tys. ludzi - liczby urzędników w organach władzy wykonawczej.

Reformy prawa muszą zakładać zmiany w zasadach zwrotu podatku VAT i ułatwić prowadzenie działalności przedsiębiorcom.

5. Uwolnienie kursu hrywny

Powyższy warunek został spełniony pod koniec lutego. Jeszcze przed decyzją banku centralnego dolar kosztował ok. 8 hrywien. Obecnie utrzymuje się na poziomie ok. 11 hrywien. - Dzięki tej decyzji Ukraina nie musi już wydawać sowich rezerw walutowych na sztuczne zaniżanie kursu - podkreśla Rafał Hirsh, dziennikarz ekonomiczny TVN24 Biznes i Świat.

6. Walka z korupcją i nowe prawo zamówień publicznych

Ukraina musi stworzyć jasny i przejrzysty system przetargów, czyli składania i wybierania ofert.

W przypadku spełnienia powyższych warunków, Ukraina będzie mogła liczyć nie tylko na wypłatę 14-18 mld dol., ale umożliwi to jej w przyszłości zwiększenie kwoty pożyczki do nawet 27 mld od. Uzasadniając potrzebę działań antykryzysowych Jaceniuk powiedział, że łącznie do bieżącego funkcjonowania kraju brakuje 289 mld hrywien (ok. 25,8 mld dolarów). - Ukraina jest na krawędzi bankructwa gospodarczego i finansowego - powiedział szef rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane