• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Trudne chwile funduszy inwestycyjnych

Trudne chwile funduszy inwestycyjnych
Foto: TVN CNBC Biznes (fot. EPA) Foto: Ile gotówki odpłynie z funduszy inwestycyjnych?

Spadki na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - i innych światowych parkietach - powodują, że aktywa naszych funduszy inwestycyjnych topnieją w oczach. Czy nie spowoduje to kolejnej fali klientów wycofujących swoje pieniądze?

Eksperci zajmujący się rynkiem funduszy inwestycyjnych obawiają się, że słaba globalna koniunktura może wywołać kolejną falę umorzeń jednostek funduszy inwestycyjnych. To zaś z pewnością przyczyniłoby się do dalszego pogłębienia spadków na giełdzie.

- Okoliczności są na pewno sprzyjające temu, żeby kolejne grono osób, którym się wydawało, że mają horyzont długoterminowy jednak ten horyzont mocno skróciło i postanowiło te straty zrealizować - uważa Tomasz Publicewicz z portalu Analizy Online .

Fundusze juz tracą

Największą stratę w ostatnim tygodniu odnotował fundusz Arka - aż 9,4 procent. Również wysokie, bo prawie 7-procentowe straty zanotowały takie fundusze akcji jak Pionier, PKO, ING czy AIG. 5-procentową stratę odnotował Fundusz Millenium.

Porównując te wyniki do rocznych zestawień, ostatni tydzień nie był dla funduszy łaskawy. Fundusz Arka w ciągu roku stracił ponad 32 procent z czego prawie 10 procent tylko w ostatnich 7 dniach.

Mało prawdopodobne by pogłębiające się spadki na giełdzie nie przestraszyły klientów TFI. Nadchodzące zagrożenie widzą sami zarządzający. - Polskim rynkiem i klientami, i decyzjami klientów właściwie od roku rządzą emocje. Prawdopodobnie tak będzie również tym razem, i jakaś część zareaguje emocjonalnie - mówi Robert Borecki, prezes zarządu Millenium TFI.

Z drugiej jednak strony słychać głosy, iż największą falę umorzeń mamy już za sobą. - Z każdymi spadkami obserwuję, że jest już mniej tych umorzeń. Największe rzeczywiście były w styczniu, później lipiec był takim wyjątkowym miesiącem, że umorzenia też były wysokie, ale jakby skala tych umorzeń była dużo mniejsza niż w styczniu - stwierdza Leszek Auda, członek zarządu ING TFI

W ciągu ostatnich 12 miesięcy aktywa TFI stopniały o ponad 45 mld złotych.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane