• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Trudna droga 1 procenta Twojego podatku

Trudna droga
 1 procenta Twojego podatku
Foto: TVN24 Foto: Co z naszym 1 proc.?

Miało być łatwiej, wyszło jak zawsze. Od tego roku na formularzu PIT jest rubryka, pozwalająca na przekazanie 1 procenta podatku wskazanej organizacji pożytku publicznego. Ale jak się okazuje, nie ma gwarancji, że urząd pieniądze przekaże. Przepis go do tego nie zobowiązuje - alarmuje "Gazeta Prawna".

Problem dotyczy sytuacji, w której podatnik chce pieniądze przekazać na bardziej konkretny cel i przelać go np. fundacji wskazując, że chodzi o leczenie jakiejś osoby, czy też przekazując Polskiej Akcji Humanitarnej zastrzec, że pieniądze mają trafić na dożywianie dzieci.

W komunikacie przesłanym na początku stycznia do wszystkich izb skarbowych resort finansów stwierdził, że podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym, w rubryce: Inne informacje, może podać takie dodatkowe dane, które zostaną przekazane przez urząd podatkowy organizacji pozytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanego 1 proc. podatku.

1 proc. stoi w miejscu
Jednak w praktyce okazuje się, że niektóre podległe Ministerstwu Finansów urzędy skarbowe nie przyjmują od podatników zeznań z uszczegółowioną wpłatą 1 proc. podatku: informują, że nie mogą lub nie mają takiego obowiązku, aby przekazywać informacje do organizacji pożytku publicznego o konkretnym celu przekazania 1 proc. podatku.

Nie ma prawa, nie ma obowiązków
Ewa Opalińska, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej GLN, wskazuje, że komunikat MF nie ma wiążącego charakteru dla podatników, ponieważ nie został wydany w formie ogólnej interpretacji prawa podatkowego.

- W obecnym stanie prawnym nie ma środków prawnych, które mogłyby formalnie zmusić organy podatkowe do respektowania wskazówek zawartych w komunikacie - tłumaczy. - Należałoby przy najbliższej okazji uwzględnić możliwość wskazania dodatkowych informacji w nowelizacji ustawy o PIT. Biorąc pod uwagę obecne tempo legislacyjne, może to nie nastąpić prędko - podkreśla Opalińska.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane