• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Trójniak pod ochroną

Trójniak pod ochroną
Foto: tvn24.pl/sxc.hu Foto: Trójniak stanie się napitkiem pod ochroną

Za pół roku staropolski miód pitny znajdzie się pod prawną ochroną Unii Europejskiej. Bruksela przyznała mu oznaczenie Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Trójniak - najbardziej popularny z polskich miodów pitnych - będzie chroniony jako tradycyjna specjalność staropolska, jeśli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy żaden kraj UE nie zgłosi sprzeciwu. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

We wniosku, Krajowa Rada Winiarstwa i Miodosytnictwa uzasadniała, że nazwa Trójniak wywodzi się od liczebnika "3" i odnosi się bezpośrednio do historycznie ustalonego składu i sposobu produkcji. Proporcje wody i miodu w brzeczce wynoszą 1 część miodu na 2 części wody.

W gotowym już unijnym rozporządzeniu czytamy, że Trójniak to klarowny napój fermentowany z brzeczki miodowej, wyróżniający się charakterystycznym miodowym aromatem i smakiem użytego surowca. Jego kolor może wahać się od złocistego do ciemno-bursztynowego i uzależniony jest od rodzaju miodu pszczelego użytego do produkcji.

Zgodnie z polskim wnioskiem, unijne rozporządzenie przewiduje 8-etapowy proces produkcji Trójniaka, a także jego szczegółowe wskaźniki fizyko-chemiczne. Zgodnie z tradycyjną staropolską recepturą wymagany jest okres przynajmniej jednego roku leżakowania.

W rozporządzeniu podkreślono, że historia produkcji miodów pitnych sięga początków państwowości polskiej.

ktom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane