• rozwiń
  • WIG20 2165.12 +0.42%
  • WIG30 2451.32 +0.38%
  • WIG 57050.96 +0.27%
  • sWIG80 11474.82 -0.13%
  • mWIG40 3647.25 +0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:21

Dostosuj

Temat: Grecy wybrali nowy parlament

Trojka wróci do Grecji

Foto: EPA Foto: Minister Sturnaras zda egzamin?

Inspektorzy tzw. trojki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wrócą na początku przyszłego tygodnia do Grecji, by ocenić stan reform, które są warunkiem pomocy dla tego kraju - poinformowała KE.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. walutowych Amadeu Altafaj Tardio powiedział w czwartek na codziennej konferencji prasowej w Brukseli, że "w przypadku Grecji trudno jest ocenić, ile potrwa" misja ekspertów.

Trojka ma ocenić stan zaawansowania reform wymaganych od Grecji w zamian za międzynarodową pomoc; raport trojki jest potrzebny, by uruchomić jej kolejną transzę w wysokości 31,3 mld euro. Eksperci ocenią m.in. jak zaawansowana jest prywatyzacja i jak wygląda zbieranie podatków w nowej sytuacji gospodarczej. Ze względu na niedawne wybory parlamentarne i niepewność polityczną KE spodziewa się opóźnień w programie, dlatego może zaproponować rozłożenie w czasie uzgodnionych reform.

Nowy rząd będzie zabiegał o zmiany

W sobotę gabinet premiera Antonisa Samarasa zapowiedział, że będzie zabiegać o zgodę na złagodzenie polityki podatkowej, wstrzymanie redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym i dalszych cięć płacowych. Rząd Grecji chce też odsunięcia o dwa lata terminu realizacji restrykcyjnych przedsięwzięć oszczędnościowych, narzuconych przez międzynarodowych kredytodawców. Obecna umowa przewiduje, że jeszcze w czerwcu grecki parlament uchwali nowe środki oszczędnościowe wysokości 11 mld euro.

W Berlinie i w Brukseli zaznacza się równocześnie, że nie ma mowy o zmianie głównych założeń programu reform ani o dodatkowych środkach finansowych dla Grecji. UE przygotowuje program lepszego wykorzystania dostępnych dla Grecji 11 mld euro w budżecie unijnym na lata 2007-2014, by wspierać wzrost gospodarczy.

W sumie oba pakiety pomocy dla Grecji ze strony partnerów w eurolandzie i MFW wynosi około 240 mld euro od 2010 do 2014 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane