• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Trochę więcej mleka w szklance

Trochę więcej mleka w szklance
Foto: sxc.hu Foto: Szklanka mleka dla ucznia

Branży mleczarskiej udało się porozumieć z rządem w sprawie finansowania programu "szklanka mleka" na przyszły rok: na ten cel będzie ok. 120 mln złotych - poinformowała dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska. To o ok. 2 mln zł więcej niż w bieżącym roku.

Akcja "Szklanka mleka" jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz Funduszu Promocji Mleczarstwa.

Dyr. Maliszewska uważa, że dobrze się stało, że ze względu na polską prezydencję i wcześniejsze przygotowywanie budżetu na 2012 r. projekt rozporządzenia w sprawie dopłat do mleka trafił już do konsultacji. Jej zdaniem producenci mleka mają w przyszłym roku zapewnioną opłacalność produkcji mleka dla szkół.

Polska liderem "Szklanki mleka"

O tym, czy dzieci będą piły mleko w ramach programu, decydują same szkoły. - Wielu dyrektorów placówek oświatowych rozumie, że to ważne dla rozwoju dzieci, ale część szkół nie chce się angażować w żadną akcję, a nawet czasem tłumaczy, że dzieci nie mogą pić mleka, bo mają alergię - tłumaczyła dyr. Maliszewska.

Według Agencji Rynku Rolnego, w tym roku szkolnym mleko pije ok. 2,4 mln dzieci, czyli mniej więcej tyle samo, ile w poprzednim roku. Z programu korzysta w sumie 16,7 tys. placówek oświatowych, m.in. ok. 9,4 tys. szkół podstawowych, ok. 600 gimnazjów i ponad 2,4 tys. przedszkoli. W ubiegłym roku szkolnym w akcji uczestniczyło 14,6 placówek. Największe zainteresowanie programem wykazują placówki oświatowe woj. opolskiego i podkarpackiego.

Polska jest liderem w realizacji unijnego programu "Szklanka mleka", wyprzedza kraje "starej" Unii, np. Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, w których akcja trwa od ponad 20 lat.

W naszym kraju program "Szklanka mleka" ruszył w 2004 r., wtedy objął 600 tys. dzieci. Na dobre zaczął się w 2007/2008 r., po wprowadzeniu dopłaty krajowej (dzieci w podstawówkach dostają mleko bezpłatnie). Wówczas (2008 r.) nastąpił największy wzrost liczby dzieci uczestniczących w unijnej akcji - z 776 tys. do 2 mln 157 tys.

Trzy razy w tygodniu

Dziecko w ramach akcji może dostać jednorazowo 0,25 litra np. mleka lub jogurtu, przez trzy dni w tygodniu. W poprzednich latach produkty trafiały do szkół pięć razy w tygodniu. Najczęściej dzieci piją mleko, choć w ramach programu można także spożywać mleko smakowe, jogurty, twarożki i sery. Zdaniem Maliszewskiej, lepiej byłoby, gdyby dzieci mogły dostawać mleko codziennie, ale branża rozumie, że ze względu na trudności finansowe trzeba było akcję ograniczyć.

Jak zapewniła Maliszewska, "Szklanka mleka" jest jednym z najlepszych programów kształtujących zdrową dietę wśród dzieci. Dostają one mleko w kolorowych kartonikach. Dodatkowo prowadzone są programy edukacyjne, które poprzez różnego rodzaju zabawę wyjaśniają, dlaczego warto pić mleko. Dla wielu maluchów jest to często jedyny posiłek zastępujący drugie śniadanie - podkreśla Maliszewska.

Poinformowała, że Polska Izba Mleka przygotowuje inny, "bardzo niekonwencjonalny" projekt promujący spożycie mleka. Ma on być współfinansowany przez UE, prawdopodobnie ruszy w przyszłym roku.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane