• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Trend wzrostowy utrzymany. Wall Street znów na plusie

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Poniedziałek na Wall Street przyniósł kontynuację lekkich wzrostów z ubiegłego tygodnia, a indeks S&P 500 ponownie pobił historyczny szczyt. Dobre nastroje na rynku to zasługa lepszych od oczekiwań danych z gospodarek japońskiej i chińskiej.

Indeks S&P 500 zakończył wzrostami ostatnie trzy tygodnie z rzędu. Od lokalnego dołka z kwietnia benchmarkowy indeks amerykańskiej giełdy akcji zyskał już około 7,5 proc. - Z technicznego punktu widzenia amerykański rynek akcji jest wyprzedany. Prawdopodobnie w tym tygodniu zobaczymy jakąś formę realizacji zysków – ocenił Keith Rosendahl, główny strateg inwestycyjny w Interactive Portfolio.

Trend wzrostowy

W ubiegłym tygodniu inwestorów do zakupów akcji skłaniały między innymi dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokazały wzrost zatrudnienia w USA maju o 217 tys. oraz plany Europejskiego Banku Centralnego, który ogłosił nowy program stymulacyjny.

- Trend wzrostowy na amerykańskich giełdach trwa dalej. Wyniki rynków stanowią odbicie poprawiającej się kondycji gospodarki USA. Inwestorzy uważają, że zyski spółek będą rosły, co sprawi, że dalej zyskiwały będą ceny akcji - ocenił Chris Gaffney, analityk EverBank Wealth Management.

Podobnego zdania są ekonomiści Morgan Stanley, którzy w najnowszej prognozie opublikowanej w poniedziałek zakładają kontynuacje wzrostów na amerykańskich giełdach. Ich zdania spadać mogę jednak ceny obligacji skarbowych USA, co przełoży się na wyższa zmienność na rynkach finansowych.

"W ostatnim czasie zyskiwały zarówno aktywa ryzykowne jak i obligacje rządowe. W dalszej części roku spodziewamy się jednak, że na rynek obligacji nadejdzie wyprzedaż. Zalecamy generalnie niedoważanie obligacji skarbowych, uważamy bowiem, że zwyżki na rynku długu w tym roku nie były uzasadnione przez czynniki fundamentalne" – napisali ekonomiści Morgan Stanley.

Dobre dane

Pozytywne dane napłynęły w trakcie weekendu z dwóch największych gospodarek azjatyckich: japońskiej oraz chińskiej. Generalny Urząd Celny Chin podał w niedzielę, że eksport wzrósł w maju o 7 proc. rdr wobec wzrostu w kwietniu o 0,9 proc. Analitycy spodziewali się zaś teraz wzrostu eksportu o 6,7 proc. W Japonii podano zaś w końcowych danych, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kw. 2014 r. o 6,7 proc. w ujęciu zanualizowanym. Wstępnie spodziewano się wzrostu PKB o 5,9 proc., a analitycy prognozowali 5,6 proc.

Wzrosty w technologiach

Ze spółek rósł kurs akcji Apple. Poniedziałek był pierwszym dniem handlu po splicie akcji technologicznego giganta w proporcji siedem do jednego.  Zyskiwały akcje producenta żywności firmy Tyson. Spółka podała w komunikacie, że zamierza przejąć producenta wędlin firmę Hillshare.

Silnie rosły akcje firmy farmaceutycznej Idenix Pharmaceuticals po tym jak koncern Merck poinformował, ze planuje przejąć tę spółkę. Wartość transakcji szacowana jest na 3,85 mld USD.  Rósł również kurs akcji Dollar General. Bank inwestycyjny Jefferies poinformował o podniesieniu rekomendacji dla sieci detalicznej do „kupuj”.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane