• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

TP SA walczy w sądzie

TP SA walczy w sądzie
Foto: TVN CNBC Foto: Prezes TP SA Maciej Witucki

Telekomunikacja Polska podważa arbitraż w miliardowym sporze z firmą DPTG i składa pozew do sądu w Austrii. Polska spółka chce uchylenia wyroku sądu arbitrażowego, który nakazał TP SA wypłatę gigantycznego odszkodowania - ponad 1,5 miliarda złotych.

- Chodzi zarówno o bezstronność sądu arbitrażowego, jak i o wielokrotne przekroczenie wartości sporu - mówi w TVN CNBC prezes TP SA Maciej Witucki. Jak wylicza, za dostawę wartości 17 milionów euro jego firma zapłaciła sto milionów euro, a teraz kontrahent próbuje ją zmusić do zapłaty kolejnych setek milionów.

We wrześniu sąd arbitrażowy w Wiedniu zdecydował, że Telekomunikacja ma wypłacić austriackiej DPTG 1,57 mld zł odszkodowania. TP i DPTG spierają się od 2001 roku o interpretację umowy z 1991 roku, na mocy której DPTG wykonało i zainstalowało dla poprzednika TP - Przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon - połączenie światłowodowe z północy na południe Polski. Według kontraktu, część zapłaty miała stanowić blisko 15 proc. dochodu ze światłowodu przez 15 lat od instalacji. Strony nie zgadzają się co do kalkulacji tego przychodu.

Telekomunikacja Polska SA utworzyła rezerwę na wypłatę odszkodowania, ale wyroku sądu arbitrażowego nie wykonała. W połowie listopada DPTG rozpoczęło egzekucyjne postępowanie w Sądzie Rejonowym w Warszawie a pod koniec listopada w Holandii, gdzie uzyskało przedsądowe zabezpieczenia na akcjach TP w spółce zależnej TPSA Finance BV.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane