• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

TP SA poskarży się do Strasburga?

TP SA poskarży się do Strasburga?
Foto: TVN24 Foto: TElekomunikacja nie chce być strategiczna

Telekomunikacja Polska SA złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego oraz do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu, dążąc do wykreślenia firmy z listy spółek strategicznych - poinformował prezes TP Maciej Witucki.

TP uważa, że wpisanie jej na listę spółek strategicznych jest nieuzasadnionym odstępstwem od konstytucyjnej zasady swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz naruszeniem prawa traktatowego UE dotyczącego swobody przepływu kapitału. Spółka zapowiedziała, że podejmie wszelkie dostępne prawem kroki w celu wykreślenia firmy z tej listy.

- To jest niezgodne z konstytucją i niezgodne z prawem unijnym - powiedział w środę Witucki.

Telekomunikacja przypomniała też, że wraz z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" (TP SA jest członkiem tej organizacji) wielokrotnie zwracały uwagę na brak podstaw prawnych do wpisania TP na listę spółek, w których Skarb Państwa ma specjalne uprawnienia.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. Na liście znalazło się 17 firm, w tym m.in. KGHM Polska Miedź, PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos, TP oraz Polkomtel. W odniesieniu do tych spółek Skarb Państwa miałby zyskać możliwość zgłaszania sprzeciwu wobec uchwał akcjonariuszy lub decyzji władz spółek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane