• rozwiń

Toyota wstrzymuje produkcję

Toyota wstrzymuje produkcję
Foto: TVN24 Foto: Samochody Toyoty zostają w salonach...

Japoński koncern samochodowy Toyota zapowiedział we wtorek zawieszenie na 11 dni produkcji we wszystkich swoich zakładach w Japonii. Powód takiej decyzji to spadek sprzedaży.

Jak poinformował rzecznik koncernu, produkcja zostanie wstrzymana na trzy dni w styczniu i następnie na sześć dni w lutym oraz pięć dni w marcu. Nie wykluczono przedłużenia przerwy w produkcji jeszcze w styczniu. - Mamy obecnie do czynienia z poważnym globalnym spadkiem popytu - wyjaśnił rzecznik Toyoty Hideaki Homma.

W zeszłym tygodniu koncern poinformował, że w roku finansowym, kończącym się w marcu 2009 roku straty przedsiębiorstwa przekroczą 150 mld jenów (1,66 mld USD).

Tylko w Stanach Zjednoczonych w grudniu zeszłego roku sprzedaż aut Toyoty spadła aż o 37 procent - to najgorszy wyniki koncernu na amerykańskim rynku od ponad 25 lat. W skali całego roku spadek sprzedaży wyniósł 16 procent

Tegoroczne zastoje w fabrykach Toyoty nie mają precedensu - ostatnio zarząd koncernu podjął podobną decyzję 16 lat temu, jednak zakłady stanęły wtedy zaledwie na 1 dzień.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane