• rozwiń

Toyota jedzie na wstecznym

Toyota jedzie na wstecznym
Foto: TVNCNBC Biznes, fot. PAP/EPA Foto: 0805WATANABE.avi

Japoński koncern samochodowy Toyota poinformował w piątek o stratach, jakie poniósł w zakończonym niedawno roku finansowym, a także o nie najlepszych perspektywach przedsiębiorstwa w obecnym roku.

Po raz pierwszy w swej historii Toyota, działająca na rynku samochodowym od 72 lat, odnotowała straty finansowe w skali roku.

Jak podano w Tokio, w zakończonym 31 marca roku finansowym 2008/2009, Toyota poniosła straty netto w wysokości 4,41 miliarda dolarów. O ponad 21 procent spadła średnio sprzedaż samochodów Toyoty, w tym w Europie o 17,3 proc. a w USA aż o 25,2 procent.

Z wewnętrznych prognoz firmy wynika, że w rozpoczętym roku 2009/2010, straty te prawdopodobnie jeszcze wzrosną.

Podczas gdy w rekordowym roku 2007/2008 Toyota sprzedała 8,91 mln pojazdów, w obecnym roku sprzedaż prawdopodobnie nie przekroczy 6,5 mln aut.

- Kryzys finansowy, u którego źródeł tkwi problem na amerykańskim rynku subprime, w drugiej połowie roku rozrachunkowego zdecydowanie przybierał na sile. Kryzys rozprzestrzenił się nie tylko w Europie, ale także wśród krajów rozwijających się i wytwarzających surowce. Branżę motoryzacyjną dotknęło globalne załamanie. W konsekwencji spadła sprzedaż na całym świecie - poczynając od rynku amerykańskiego - skomentował sytuację prezes Toyoty Katsuaki Wanatabe.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane