• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Toshiba podbija polski rynek

Trzy tysiące nowych miejsc pracy, ponad 100-milionowe inwestycje i zapewnienia, że już wkrótce staniemy się producentem numer jeden telewizorów na świecie - japońska Toshiba z rozmachem planuje swoją przyszłość na polskim rynku.

Minister gospodarki Piotr Woźniak i przedstawiciele Toshiby podpisali dziś umowę w sprawie wieloletniego dofinansowania inwestycji tej firmy w Polsce.

Łączna kwota wsparcia wyniesie 84 miliony złotych, z czego 60 milionów będzie pochodzić z budżetu krajowego. 27 milionów złotych Skarb Państwa przekaże w gotówce, resztę w postaci ulg i finansowania szkoleń pracowniczych. Zdaniem ministra Woźniaka inwestycja ze środków budżetowych powinna zwrócić się po trzech latach.

Wyłączając rządowe dofinansowanie Toshiba zainwestuje w Polsce ponad 167 milionów złotych. Przy produkcji telewizorów ciekłokrystalicznych w fabryce w Kobierzycach pod Wrocławiem znajdzie zatrudnienie ponad 1000 osób, a w bezpośrednim otoczeniu firm kooperujących z fabryką - kolejne dwa tysiące.

Jednym z powodów, dla którego władze firmy zdecydowały się na budowę fabryki w Kobierzycach, jest korzystna infrastruktura drogowa. Ponadto Wrocław jest siedzibą wielu uniwersytetów i szkół wyższych, które stwarzają możliwość pozyskania wykwalifikowanej kadry inżynierskiej.

Telewizory z Polski zdominują europejski rynek
Fabryka Toshiby będzie produkować telewizory na rynek europejski. Minister Woźniak uważa, że Polska ma szansę w ciągu 3 lat stać się największym producentem telewizorów na świecie. Za kilka lat 80 procent telewizorów sprzedawanych w Europie ma pochodzić z polskich fabryk.

Toshiba należy do światowej czołówki producentów sprzętu elektronicznego. Obecnie firma zatrudnia 172 tysiące pracowników na całym świecie.

Polska to drugi kraj w Europie, w którym inwestuje japoński koncern. Pierwsza europejska fabryka telewizorów Toshiba powstała w Wielkiej Brytanii.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane