• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Toshiba inwestuje w elektrownię jądrową w Wielkiej Brytanii

Foto: EPA Foto: Elektrownia Moorside będzie pokrywać ok. 7 proc. zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię elektryczną

Japoński koncern Toshiba uzgodnił wstępne warunki zakupu 60 proc. udziałów w powstającej elektrowni jądrowej Moorside w Wielkiej Brytanii. Budowane będą trzy reaktory konstrukcji firmy Westinghouse - należy ona do Toshiby. Partnerem projektu jest francuski GDF SUEZ. Uruchomienie pierwszego z reaktorów planowane jest na rok 2024.

Przedstawiciele Westinghouse zapowiadają, że elektrownia Moorside będzie pokrywać ok. 7 proc. zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię elektryczną. Japończycy podkreślili, że umowa pozwoli utworzyć tysiące nowych miejsc pracy, a znaczna część projektu będzie realizowana przez miejscowe firmy.

- Mamy nadzieję na długoterminową i owocną dla wszystkich stron współpracę z udziałowcami NuGen oraz zarówno dostawcami lokalnymi, jak i w całej Wielkiej Brytanii – oświadczył prezes Westinghouse Danny Roderick.

Atom coraz popularniejszy

Reaktor AP1000, który znajdzie się w kompleksie Moorside, to konstrukcja generacji III+ z pasywnymi systemami bezpieczeństwa. Ma już niezbędne zgody brytyjskiego dozoru jądrowego. Cztery takie reaktory powstają obecnie w USA oraz w Chinach, które planują co najmniej kilka kolejnych bloków w tej technologii.

Toshiba to drugi, po Hitachi, japoński koncern zainteresowany inwestowaniem w energetykę atomową w Wielkiej Brytanii. Hitachi przejęło w 2012 roku projekt Horizon, który zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych.

Najbardziej zaawansowany jest projekt EDF. W jego ramach mają powstać cztery francuskie reaktory EPR. Francuzi wynegocjowali już kontrakt różnicowy na zakup energii dla pierwszej z tych siłowni – Hinkley Point C. Umowa czeka na zatwierdzenie przez KE.

Brytyjski rząd planuje oparcie przyszłej energetyki na takich właśnie kontraktach i niskoemisyjnych źródłach – atomie i morskich farmach wiatrowych oraz elektrowniach węglowych z CCS - wychwytem dwutlenku węgla.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane