• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Torby ekologiczne szkodzą środowisku

Torby ekologiczne szkodzą środowisku
Foto: TVN24 Foto: Reklamowane torby biodegradowalne są ściągane z Chin za 30 gr. i sprzedawane za 60 gr.

Szeroko reklamowane torby ekologiczne są szkodliwe dla środowiska - informuje "Dziennik". Duże sklepy sprzedają z dużym zyskiem torby "biodegradowalne" nie różniące się niczym od klasycznych "foliówek".

Torby reklamowane przez sieci sklepów jako "ekologiczne" często są równie kłopotliwe dla środowiska, jak zwykłe torby foliowe - do ich biodegradacji potrzeba kompostowni, a tych brakuje - pisze "Dziennik".

W pełni przyjazna dla środowiska jest jedynie torba lniana. Natomiast torby zastępujące foliówki w wielkich sieciach sklepów rozkładają się tylko w specjalnych warunkach, lub nie rozkładają się w ogóle.

Jak to działa?

Torby reklamowane jako biodegradowalne najczęściej są produkowane z tych samych tworzyw, co zwykłe torby foliowe. Jedyna różnica polega na tym, że do plastiku dodaje się chemikalia mające przyspieszyć jego rozpad pod wpływem światła i powietrza na małe kawałki - te jednak nadal zaśmiecają środowisko.

Natomiast torby wyprodukowane z surowców roślinnych rozpadają się w ciągu kilku miesięcy - ale tylko w odpowiednich warunkach, np. w kompostowni. A dużych kompostowni w Polsce jest tylko około 50.

Interes i bezkarność

Wg "Dziennika", firmy robią na torbach dobry interes. Sprowadzają je z Chin za 30 gr i sprzedają dwa razy drożej.

- Gdyby istniała definicja torby ekologicznej, firmy mogłyby odpowiadać prawnie za wprowadzanie klientów w błąd - tłumaczy gazecie Kamila Kurowska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. - Ale nie ma takiej definicji i nie sposób przed sądem udowodnić, że firma wprowadza kogoś w błąd.

mma/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane