• rozwiń

Topnieją kolejki pod fabryką świata

Topnieją kolejki pod fabryką świata
Foto: PAP/EPA Foto: Chniński eksport w tym roku zmniejszył sie prawie o jedną czwartą

Chiny są zaniepokojone sytuacją w handlu zagranicznym, wynikającą ze spadku popytu na towary eksportowane przez ten kraj - pisze w środowym numerze dziennik "China Daily".

Gazeta cytuje wypowiedź wicepremiera ChRL Li Keqianga, który ostrzegł, iż w handlu zagranicznym prawdopodobnie nie uda się osiągnąć planowanego wcześniej na obecny rok 8-procentowego wzrostu. Przyznał, że ogólna wartość chińskiej wymiany handlowej w ciągu pięciu miesięcy tego roku spadła aż o 24,7 procent w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Postępujący spadek popytu na chińskie towary na zagranicznych rynkach - podkreślił wicepremier - stanowi "bezprecedensowe wyzwanie" dla gospodarki kraju, w której w ostatnich miesiącach notowano pozytywne tendencje. Li oszacował, że wskaźnik wzrostu gospodarczego ustabilizuje się i wyniesie w pierwszym kwartale tego roku 6,1 procent w rocznej skali.

Pekin uznał, iż stymulowanie wewnętrznego popytu stanowić może jeden z ważnych bodźców gospodarczych. Pekińskie media cytują rozporządzenie rządu z 1 czerwca, wprowadzające nakaz wykorzystywania dóbr rodzimej produkcji przez firmy, korzystające z rządowego pakietu stymulacyjnego, mającego wartość 586 mld USD. W razie potrzeby importu firmy takie będą musiały występować o specjalne zezwolenie.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane