• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

To rosyjski wicepremier zakręcił kurek Możejkom

To rosyjski wicepremier zakręcił kurek Możejkom
Foto: TVN24 Foto: Rosjanie zakręcili kurek Możejkom

Za wstrzymaniem dostaw ropy do rafinerii w Możejkach stał wicepremier Rosji Igor Sieczin - donosi rosyjska "Nowaja Gazieta". Dziennik powołuje się na na depesze z ambasad USA w Wilnie i Moskwie, udostępnione mu przez portal Wikileaks.

Z publikacji "Nowej Gaziety" wynika, że Sieczin - główny wykonawca polityki energetycznej Kremla - wydał polecenie zawieszenia dostaw ropy do Możejek na początku lipca 2006 r. Już kilka tygodni później rosyjski Transnieft zakręcił kurek, tłumacząc to awarią na odcinku ropociągu "Przyjaźń", którym rosyjska ropa płynęła do przejętej przez polski Orlen rafinerii. Z materiału "NG" wynika, że krok ten miał zmusić polski PKN Orlen do rezygnacji z kupna Możejek zanim Komisja Europejska zatwierdzi tę transakcję.

Z publikacji gazety wynika także, że amerykańscy dyplomaci w 2006 roku nie wykluczali, że oprócz wstrzymania dostaw ropy do Możejek rurociągiem, Sieczin będzie chciał zakazać rosyjskim koncernom dostarczanie rafinerii surowca przez porty Primorsk i Butynga. "Nowaja Gazieta" ocenia, że realizacji tego scenariusza zapobiegły władze w Wilnie, które zagroziły Rosji zamknięciem linii kolejowej do Kaliningradu.

Nierentowna inwestycja

Kupno pakietu kontrolnego w rafinerii w Możejkach od rosyjskiego koncernu Jukos polski PKN Orlen uzgodnił 26 maja 2006 roku. W listopadzie 2006 Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie, a rząd litewski i przedstawiciele polskiej spółki wyrazili zamiar zamknięcia transakcji w ciągu kilku tygodni. Ostatecznie PKN Orlen przejął rafinerię z dniem 14 grudnia 2006.

Ropa do rafinerii Orlen Lietuva, czyli dawnej Możejku Nafta, jest dostarczana obecnie tankowcami do Kłajpedy i dalej koleją, na bazie kontraktów spotowych z wieloma dostawcami, głównie z Rosji. Orlen od miesięcy zastanawia się nad sprzedażą nierentownego zakładu.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane