• rozwiń

"To prawdziwe ozdrowienie"

"To prawdziwe ozdrowienie"
Foto: TVN24 Foto: W USA przybywa miejsc pracy

- Choć bezrobocie utrzymuje się na poziomie 9,7 proc. to gospodarka amerykańska tworzy nowe miejsca pracy, a tempo ich przyrostu jest największe od trzech lat - głosi raport Departamentu Pracy USA. - Jest to prawdziwe ozdrowienie gospodarcze - uważa ekonomista Banku Tokio-Mitsubishi, Chris Rupkey.

W marcu w USA przybyło 162 tys. miejsc pracy. To największy przyrost od maja 2007 roku. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku bezrobocie w USA osiągnęło 10,1 proc. - najwyższą wartość od 26 lat.

Szacuje się, że najgorsza recesja od lat 30. XX wieku "wymiotła" 8,2 mln miejsc pracy z amerykańskiego rynku. Według danych Departamentu Pracy, średnio o każde nowe miejsce pracy ubiega się pięć lub sześć osób bezrobotnych.

Bicz na polityków

Zdaniem ekspertów bezrobocie nie spadnie jednak radykalnie (czyli poniżej dziewięciu proc.) w najbliższych miesiącach, co oznacza, że listopadowe wybory uzupełniające do Kongresu mogą położyć kres karierze politycznej kongresmanów ze stanów szczególnie dotkniętych bezrobociem, jak Michigan, Nevada i Rhode Island.

Prezydent USA Barack Obama, komentując dane o rynku pracy powiedział, że oznaczają one początek wychodzenia z kryzysu, dodał jednak, że "nie można nie doceniać trudności, którym musimy stawić czoła".

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane