• rozwiń

To on wymyślił tanie linie

To on wymyślił tanie linie
Foto: wikipedia.org Foto: Alfred E Kahn zmarł w wieku 93 lat

Zmarł Alfred E Kahn - amerykański ekonomista, którego pomysły dały światu tanie bilety lotnicze. Miał 93 lata.

Alfred E Kahn był profesorem Cornell University. Jest uważany za twórcę deregulacji amerykańskiego rynku lotniczego, która rozpoczęła się za prezydentury Jimmiego Cartera w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jednocześnie wypomina mu się, że wiele linii lotniczych popadło przez niego w tarapaty.

Był gorącym zwolennikiem opinii, że firmy użyteczności publicznej powinny samodzielnie decydować o cenach i sposobach wykonywania swych usług, a nie być poddane szczegółowemu nadzorowi rządowej biurokracji.

Ten pogląd wcielił w życie, gdy w 1978 przeprowadził ustawę Airline Deregulation act, która reformowała 40-letni system amerykańskiego ruchu lotniczego, w którym rządowa agencja decydowała o poziomie cen biletów i siatce połączeń wszystkich większych linii lotniczych. Zmiana prawa doprowadziła do radykalnego spadku cen biletów i przebudowy tej dziedziny amerykańskiej gospodarki. W tej rewolucji były też ofiary, a najsłynniejszą z nich były znane na całym świecie linie PanAm, które nie zdołały w porę dostosować się do nowych warunków i zbankrutowały.

Kahn jest uważany za architekta tanich linii lotniczych - to jego reformy umożliwiły powstanie takich firm jak Southwest czy Jetblue, ktore zaoferowały przeloty dla masowego klienta. Ten model biznesu został później skopiowany w Europie, a także w Azji.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane