• rozwiń
  • WIG20 2152.25 +0.17%
  • WIG30 2436.56 +0.20%
  • WIG 56697.12 +0.09%
  • sWIG80 11444.87 -0.29%
  • mWIG40 3607.42 -0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:03

Dostosuj

"To nie usterki Toyot, to wina kierowców"

"To nie usterki Toyot, to wina kierowców"
Foto: TVN24 Foto: Potwierdzono też co najmniej dwa przypadki, gdy pedał gazu utkwił w podłodze

Amerykański Departament Transportu przeanalizował dziesiątki wypadków z udziałem samochodów Toyoty w związku z podejrzeniami, że przyczyniły się do nich usterki techniczne i niekontrolowane przyspieszanie pojazdów. Jak donosi "Wall Street Journal", ustalono, że winę w większości przypadków ponoszą kierowcy, a nie wadliwe pojazdy. Sam koncern na całym świecie wycofał do naprawy ok. 10 milionów swych samochodów.

Jak zauważa gazeta, to na razie wstępne wnioski z dochodzenia prowadzonego przez National Highway Traffic Safety Administration. Sugerują one jednak, że to sami kierujący toyotami i lexusami doprowadzili do utraty panowania nad pojazdami, bo starali się zatrzymać pojazd, ale pomylili pedały - dociskali do podłogi nie hamulec, a gaz.

Ustalenia nie zwalniają koncernu z odpowiedzialności za dwa wypadki, w których - jak ustalono - pedał gazu nie powrócił do pozycji spoczynkowej, a utkwił w macie wyściełającej podłogę samochodu.

Jednak NHTSA zakwestionowała szereg zeznań kierowców, którzy twierdzili, że naciskali pedał hamulca do oporu, a mimo to pojazd się nie zatrzymywał, lecz przyspieszał, co w konsekwencji prowadziło do wypadku. Instytucja ta otrzymała ponad trzy tysiące zgłoszeń o przyspieszających toyotach i lexusach, w tym 75 o tragicznych wypadkach, w których zginęły 93 osoby.

Rzeczniczka NHTSA odmówiła skomentowania doniesień gazety.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane