• rozwiń
  • WIG20 2089.95 -0.65%
  • WIG30 2392.10 -0.58%
  • WIG 55817.65 -0.41%
  • sWIG80 11542.44 -0.37%
  • mWIG40 3739.21 -0.37%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:58

Dostosuj

"To nie tanie kredyty wywołały kryzys"

- To nie niskie stopy procentowe, które ułatwiły najbiedniejszym Amerykanom uzyskać kredyt hipoteczny wywołały kryzys - mówił w środę Alan Greenspan, były szef Rezerwy Federalnej w amerykańskim Kongresie. - Spowodowało go, stworzenie przez Wall Street z tych pożyczek papierów wartościowych. Fed nie miał na to wpływu - dodał.

Alan Greenspan zeznawał w środę przed komisją ds. zbadania przyczyn kryzysu finansowego powołaną przez Kongres. Były szef FED bronił swoich decyzji dotyczących polityki monetarnej. Wiele osób krytykuje jego decyzję wprowadzającą niskie stopy procentowe i zbyt wolne tempo przyjmowania przepisów chroniących kredytobiorców.

- Federalna Rezerwa, często wspólnie z innymi federalnymi agencjami bankowymi, była dość aktywna w zapewnianiu ochrony dla konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne - mówił Greenspan.

"To nie kredyt, tylko papiery na nim oparte"

Były szef Fed bronił swojej instytucji i wykazywał, że nie miała ona wpływu na rozwój wydarzeń. - Wiele z instrumentów finansowych, które zostały stworzone w oparciu o kredyty hipoteczne, nie podlegało nadzorowi Fed. Przez wszystkie lata mojego urzędowania starałem się to zmienić - mówi Greenspan. Dodał, że nikt nie spodziewał się tak tragicznego rozwoju wydarzeń. - Kryzysy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne i nieuniknione. Analitycy wiedzieli, że na rynku nieruchomości rośnie bańka spekulacyjna, ale przekucie jej w odpowiednim momencie bez poważnych skutków dla gospodarki było niezmiernie trudne - mówił.

Oświadczenie Greenspana rozpoczęło trzydniową sesję jego przesłuchań przed powołaną w maju komisją. Mają przed nią stanąć także szefowie Citigroup czy Fannie Mae. Końcowy raport ma zostać przedstawiony w Kongresie w grudniu.

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane