• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"To najbardziej rasistowska reklama w historii". Pepsi wycofuje spot

"To najbardziej rasistowska reklama w historii". Pepsi wycofuje spot
Foto: PepsiCo Foto: Kontrowersyjna reklama została wycofana

Koncern PepciCo wycofał reklamę napoju Mountain Dew po protestach, jakie wywołała w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem wielu klip, przygotowany przez grupę Odd Future, utrwala stereotypy na temat rasy i przemocy wobec kobiet.

Główną bohaterką spotu jest koza o imieniu Felicia. Zwierzę pojawiło się już we wcześniejszej reklamie Mountain Dew. Felicia bije kopytami kelnerkę w restauracji, gdy ta chce podać jej napój.W kolejnej odsłonie (to ten film wzbudził kontrowersje), kobieta ma zidentyfikować napastnika na policji. Przychodzi o kulach, z poranioną twarzą i musi zdecydować, kto ją zaatakował. W rzędzie przed nią stoją sami czarnoskórzy mężczyźni i wspomniana koza, która obrzuca kelnerkę wyzwiskami i grozi jej, że pobije ją, jeśli kobieta wskaże zwierzę jako agresora. W końcu kobieta krzyczy, że nie jest w stanie wskazać sprawcy i ucieka.

W reklamie występują członkowie grupy Odd Future, a sam klip wyreżyserował jej lider, Tyler the Creator.

Pepsi przeprasza i wycofuje spot

60-sekundowy filmik wywołał wiele kontrowersji za Oceanem. Wpływowy komentator Boyce Watkins nazwał go "najbardziej rasistowską reklamą w historii". - W świecie Mountain Dew każdy podejrzany jest czarny - napisał.

PepsiCo zdecydowała się wycofać budzącą sprzeciw reklamę. "Przepraszamy za to wideo i bierzemy za nie pełną odpowiedzialność" - napisano w oświadczeniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane