• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

To może uczynić z Polski potęgę

To może uczynić z Polski potęgę
Foto: TVN24 Foto: W złożach pod Kutnem pokładane są wielkie nadzieje

W czwartek o godz. 11 odbył się pierwszy wwiert do gazowych złóż w Gołębiewie Nowym pod Kutnem. Jeśli potwierdzą się ekspertyzy mówiące, że zalega tam 100 mld metrów sześciennych surowca, Polska może stać się gazowym Eldorado już za trzy lata, czyli wcześniej niż ruszy wydobycie gazu łupkowego.

Wielkość udokumentowanych obecnie konwencjonalnych (nie łupkowych) złóż gazu ziemnego w Polsce to 100 mld metrów sześciennych. W złożach pod Kutnem może się go znajdować drugie tyle. Szukać gazu będą tam PGNiG wspólnie z amerykańskim FX Energy. Spółki szacują, że surowiec znajduje się na głębokości 6,5 kilometra pod ziemią.
- Chcemy przebadać ok. 140 kilometrów kwadratowych obszaru w strukturach czerwonego spągowca na głębokości około 6,5 tys. metrów - powiedział Scott Duncan, wiceprezes FX Energy.

Wielkie nadzieje

Polski gaz w liczbach

14,5 mld m3 - roczne zużycie gazu w Polsce
4,3 mld m3 - roczne wydobycie ze złóż krajowych
100 mld m3 - szacowana wielkość złoża pod Kutnem
5,3 bln m3 - szacowana wielkość gazu łupkowego na terenie Polski

gaz w polsce

Na początku sierpnia na miejscu zaczęła się budowa specjalnej wieży wiertniczej. W czwartek została uruchomiona i zaczęła się "normalna praca wiertnicza". PGNiG i FX Energy szacują, że wiercenie na tak dużą głębokość zajmie od sześciu do 10 miesięcy. Kolejne kilka miesięcy mają zająć badania, a surowiec na skalę przemysłową będzie można wydobywać za trzy lata.

- Wszyscy wierzymy, że to złoże jest wypełnione gazem, a nie solanką – mówi TVN24 Aleksander Nowak dyrektor ds. wierceń FX Energy Poland.

Jak dodaje gaz byłyby wydobywany prze z okres 30-40 lat po 3-4 mld metrów sześciennych rocznie.
- Mielibyśmy wtedy nie 30, a 60 proc. rocznego wydobycia z krajowych zasobów – zaznaczył Nowak.

Polska gazem stoi

Jeśli potwierdzą się ekspertyzy, co do ilości gazu w złożach pod Kutnem, Polska może stać się gazową potęgą i jednym z niewielu krajów europejskich, który będzie miał zapewnione bezpieczeństwo energetyczne. Obecnie zużywamy ok 14,5 mld metrów sześciennych gazu, z czego ok 4,3 mld pochodzi ze złóż krajowych, a resztę trzeba importować głównie z Rosji.

A to dopiero początek. Jeszcze większe nadzieje pokładane są w złożach gazu łupkowego, do którego część firm mających koncesję na poszukiwanie już się dowierciła.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln metrów sześciennych. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat. Jego przemysłowe wydobycie nie rozpocznie się jednak wcześniej, niż za 10-15 lat.

mkg/ ola

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane