• rozwiń

Temat: Rosja

To już wojna handlowa. Putin wprowadza embargo na produkty z państw, które nałożyły sankcje na Rosję

Rosja czyha na zagraniczne majątki. "To naruszenie prawa międzynarodowego" Odtwórz: Rosja czyha na zagraniczne majątki. "To naruszenie prawa międzynarodowego"
Rosja czyha na zagraniczne majątki. "To naruszenie prawa międzynarodowego" "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Rosja wprowadza ograniczenia importu produktów rolnych z krajów, które nałożyły na nią sankcje. Prezydent Władimir Putin podpisał już w tej sprawie specjalny dekret, o czym poinformowały służby prasowe Kremla.

Prezydent uzasadnił ten krok "obroną interesów narodowych Federacji Rosyjskiej". Ograniczenia mają obowiązywać przez rok.

W dekrecie nie wymieniono żadnych konkretnych krajów ani produktów, które mają zostać objęte obostrzeniami. Wydano jednocześnie polecenie, aby wskazał je konkretnie rosyjski rząd.

"W ciągu roku od wejścia w życie niniejszego dekretu zakazuje się lub ogranicza prowadzenie operacji handlowych, przewidujących wwóz na terytorium Federacji Rosyjskiej poszczególnych rodzajów produkcji rolnej, surowców i artykułów spożywczych pochodzących z krajów, które podjęły decyzje o wprowadzeniu sankcji gospodarczych przeciwko rosyjskim osobom prawnym i (lub) osobom fizycznym, bądź które przyłączyły się do takiej decyzji" - poinformowała służba prasowa Kremla.

Prezydent polecił też rządowi podjęcie działań mających na celu "zapewnienie równowagi na rynkach towarowych i niedopuszczenie do gwałtownego wzrostu cen produktów rolnych i żywnościowych". Putin nie sprecyzował, w jakim terminie gabinet Dmitrija Miedwiediewa ma wykonać to polecenie.

Polecił także, by rząd wspólnie z producentami rolnymi i sieciami handlowymi poczynił kroki zmierzające do zwiększenia oferty rodzimych towarów.

Rosja jest mocno uzależniona od importowanej żywności, głównie z Zachodu, zwłaszcza w największych miastach, jak Moskwa i Petersburg.

Wcześniej owoce i warzywa

Od 1 sierpnia Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) wprowadziła "czasowe ograniczenie wwozu do Rosji z Polski" owoców i warzyw - m.in. świeżych jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, nektaryn, śliwek i wszystkich odmian kapusty (w tym białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki).

Zakaz dotyczy też polskiej produkcji warzywno-owocowej, wwożonej do Rosji z państw trzecich. Rossielchoznadzor poinformował, że zakaz wprowadzono w związku z "systematycznym naruszaniem przez stronę polską międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach polskiej produkcji roślinnej do Rosji".

Rosja wprowadziła też ograniczenia wwozu produktów rolnych z innych państw europejskich.

Sankcje UE i nie tylko

Najnowsze kroki Kremla stanowią odpowiedź na ostatnią rundę sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję za jej interwencję na Ukrainie. W ubiegłym tygodniu Unia Europejska po raz pierwszy zastosowała sankcje uderzające w całe sektory rosyjskiej gospodarki. Obejmują one bankowość, technologie, sektor energetyczny, broń i sprzęt wojskowy.

Oprócz Unii Europejskiej sankcje wobec Rosji za jej politykę wobec Ukrainy wprowadziły też m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Japonia i Szwajcaria.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane