• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

To już koniec medycznych pakietów dla pracowników?

To już koniec medycznych pakietów dla pracowników?
Foto: sxc.hu Foto: To już koniec medycznych pakietów?

Szefowie polskich firm przez lata nauczyli się, że pracownikom warto zafundować dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Wiosną zaczęły się problemy: okazało się, że pracownik musi wartość pakietu medycznego wpisać do swego zeznania PIT - i zapłacić podatek. Teraz pojawia się kolejna podatkowa przeszkoda, która pakiety może zdmuchnąć w niebyt.

Dla wielu firm fundowanie opieki zdrowotnej pracownikom może się stać nieopłacalne - ostrzega "Rzeczpospolita". Pakiety medyczne dające łatwy dostęp do lekarza to już niemal standard w polskich firmach. Korzysta z nich 1,5 - 2 mln osób.

Dotychczas prywatna opieka zdrowotna, którą firmy opłacają pracownikom, była wolna od VAT. Już 1 lutego może się to zmienić. Pracodawca, fundując pakiet medyczny wartości np. 100 zł miesięcznie, będzie musiał odprowadzić od tego 23-proc. VAT.

Jednocześnie nie będzie mógł przerzucić tych kosztów na zainteresowanego pracownika. - Po takich zmianach fundowanie abonamentów medycznych może się stać nieopłacalne - mówi gazecie Tomasz Grunwald, partner w firmie doradczej KPMG.

Wyjaśnia on, że zmiany wynikają z dwóch nowelizacji ustawy o VAT. Pierwsza, która obowiązuje od 1 stycznia, zmieniła zasady zwolnienia z tego podatku świadczeń medycznych. Obok zakresu usług zasadnicze stało się to, kto je świadczy. Bez VAT pozostaną m.in. usługi, które służą profilaktyce, ratowaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej oraz lekarzy, pielęgniarki, dentystów.

- Ze nowelizowanych przepisów wynika jednoznacznie, iż po 1 lutego nie będzie już podstawy zwolnienia z VAT pakietów przekazywanych pracownikom - twierdzi Roman Namysłowski, starszy menedżer w firmie doradczej Ernst & Young. Według niego, oznacza to kolejny duży spór związany z opodatkowaniem świadczeń medycznych.

Pierwsze chmury nad firmowymi pakietami medycznymi zawisły wiosna zeszłego roku, gdy Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że są to świadczenia, od których uszczęśliwiony przez pracodawcę pracownik powinien zapłacić podatek PIT. W praktyce oznaczało to, że pracodawcy powinni naliczyć i odprowadzić zaliczki na podatek za poprzednie trzy lata.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane