• rozwiń

"To jest dobry czas na kupowanie opcji"

"To jest dobry czas na kupowanie opcji"

Umacniający się od kilku dni złoty może stwarzać pokusę dla firm na zamawianie umów opcyjnych. Według Andrzeja Stopczyńskiego z Komisji Nadzoru Finansowego, aktualna sytuacja na rynku walut sprawia, że to dobry czas na taki ruch. - Ale bez hazardu - podkreśla KNF.

Piątek to kolejny dzień, kiedy złoty umacnia się; o godz. 13.00 za euro trzeba było zapłacić 4,46 zł, za dolara 3,46 zł, frank szwajcarski kosztował 2,91 zł.
- Jest dobry czas i opcja walutowa - jako instrument, który jest traktowany jako polisa powodująca, że ryzyko klienta jest przenoszone na bank - powinna być stosowana - powiedział w Radiu PiN Stopczyński.

Dyrektor pionu nadzoru bankowego w KNF przyznał, że problem opcji walutowych istnieje, ale - jego zdaniem - doszło do jego "medialnego zdemonizowania".

Zobowiązanie to jeszcze nie strata

W środę Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że negatywna wycena z tytułu zaangażowania przedsiębiorstw w opcje walutowe osiągnęła na 13 lutego br. około 9 mld zł. Kwoty 9 mld zł nie można utożsamiać ze stratami firm - zastrzegł Stopczyński. - To są zobowiązania firm wobec banków - wyjaśnił.

W opinii KNF, koszty ponoszone przez sektor bankowy z tytułu zaangażowania w transakcje nie zagrażają wypłacalności banków. Banki w związku z transakcjami m.in. utworzyły rezerwy.

CZYTAJ, O CO CHODZI Z OPCJAMI WALUTOWYMI

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane