• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

To firmy spekulowały opcjami

To firmy spekulowały opcjami
Foto: TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu Foto: 2201MORAWIECKIa.avi

Kto jest odpowiedzialny za kłopoty polskich przedsiębiorstw z opcjami walutowymi? Firmy twierdzą, że to banki wprowadziły ich w błąd. Bankierzy zaprzeczają. - Czujemy się oszukani, niektóre firmy zawierały takie same umowy z kilkoma bankami na raz. A to już tylko spekulacja - stwierdził w TVN CNBC Biznes prezes BZ WBK Mateusz Morawiecki.

- Mamy pewne transakcje z klientami, którzy wprowadzili nas w błąd, ponieważ zawierali transakcje jednakowe, identyczne lub bardzo podobne z wieloma innymi bankami - powiedział w TVN CNBC Biznes Morawiecki.

- A opcje do tego nie służą. Opcje służą do tego, że jeżeli euro kosztuje 3,50 to zabezpieczamy się przed jego dalszym wzmocnieniem. Jeżeli kosztuje 4,50 to owszem płacimy za ten spadek wartości złotówki, ale po drugiej stronie realizujemy identyczny zysk wynikający z wpływów eksportowych. Jeżeli ktoś natomiast w trzech czy w pięciu, a rekordziści nawet w ośmiu czy dziesięciu bankach jednocześnie się pozabezpieczali, to znaczy, że firmy po prostu spekulowały - podkreślił.

O co chodzi z tymi opcjami?

Kilka miesięcy temu, kiedy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy o tzw. opcje walutowe. Bank zobowiązywał się, że odkupi od przedsiębiorcy np. 10 mln euro po 3,5 zł za 1 euro, nawet gdyby kurs tej waluty wynosił 3,3 zł. Gdy złoty osłabił się, banki skorzystały z możliwości kupna waluty w ramach opcji, co w wielu przypadkach postawiło firmy w trudnej sytuacji.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane