• rozwiń

"To będzie test zamiarów PO wobec niezależności NBP"

"To będzie test zamiarów PO wobec niezależności NBP"
Foto: TVN24 Foto: Wybór nowego prezesa NBP testem intencji PO wobec niezależności NBP

Wybór nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego będzie testem intencji Platformy Obywatelskiej, co do utrzymania niezależności banku centralnego – pisze na swojej stronie internetowej „Wall Street Journal”. Dotychczasowy prezes NBP Sławomir Skrzypek zginął tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

- Skoro mechanizm przekazania władzy nie był dotąd sprawdzony, nie jest jasne, kto wskaże nowego prezesa NBP – mówi gazecie główny ekonomista ING BSK Mateusz Szczurek.

Także główny ekonomista Banku Pekao SA Marcin Mrowiec zastanawia się, kto – w przypadku braku prezydenta – powinien nominować kandydata na to stanowisko.

Jeśli nowy szef NBP miałby zostać wybrany przed wyborami prezydenckimi, które zgodnie z konstytucją powinny odbyć się w ciągu 2,5 miesiąca, to kandydata przedstawianego Sejmowi wskazałby marszałek Bronisław Komorowski.

Marcin Mrowiec uważa, że w obliczu trwającego konfliktu o podział zysku banku centralnego nazwisko następcy Sławomira Skrzypka będzie kluczowe. - Jeśli rynek zacznie wątpić w niezależność banku centralnego, może to osłabić polski dług i walutę – mówi ekonomista "WSJ".

Dodaje jednak, że – paradoksalnie – śmierć Sławomira Skrzypka, może skłonić obie strony konfliktu do kompromisu.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane