• rozwiń

Tłusty wtorek na Wall Street

Po zaskakująco dobrych informacjach o nastrojach amerykańskich konsumentów we wtorek na Wall Street nastąpiło wyraźne ożywienie, kursy akcji poszły w górę a wszystkie indeksy wzrosły o ponad 2 proc. Dow Jones podniósł się o prawie dwieście punktów.

Według Conference Board indeks zaufania konsumentów wzrósł w maju z 40,8 do 54,9 pkt. i osiągnął najwyższy poziom od września ub. r. Wzrost był znacznie wyższy od przewidywań ekonomistów, którzy spodziewali się, że indeks osiągnie poziom 42,2 pkt.

Wydatki konsumentów napędzają prawie 2/3 całości amerykańskiej gospodarki. Taki wskaźnik może świadczyć, iż popyt wewnętrzny niebawem się zacznie rozkręcać.

Jak powiedział Jim King z National Penn Investors Trust Co., zaskoczeni byli też inwestorzy. Wobec wciąż wysokiego poziomu bezrobocia i oczekiwań jego dalszego wzrostu, analitycy spodziewali się raczej, że na Wall Street przeważać będzie pesymizm.

W rezultacie indeks "blue chips" (największych korporacji przemysłowych) Dow Jones zyskał 196,17 pkt. (2,37 proc.) i osiągnął poziom 8.473,49 pkt.

Szerszy wskaźnik Standard & Poor's 500 podniósł się o 23,33 pkt. (2,63 proc.) do 910,33 pkt. Indeks firm wysokiej technologii Nasdaq Composite wzrósł procentowo najwięcej. Zyskał 58,42 pkt. (3,45 proc.) i zakończył dzień na poziomie 1.750,43 pkt.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane