• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tłumy w kolejkach po monetę z JPII

Tłumy w kolejkach po monetę z JPII
Foto: TVN24 Foto: Tłumy w kolejkach po monety z Janem Pawłem II

Długie kolejki ustawiały się po okolicznościowe monety, wyemitowane przez Narodowy Bank Polski z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. W oddziałach NBP sprzedawane są monety o nominale 2 zł, inne nominały, o większej wartości można było kupić na portalu banku centralnego.

Monety okolicznościowe upamiętniające beatyfikację papieża Jana Pawła II Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu właśnie w czwartek. Jak powiedział dyrektor biura prasowego NBP Przemysław Kuk, zainteresowanie nimi jest bardzo duże.

NBP wyemitował pięć rodzajów monet: trzy złote, jedną srebrną i jedną ze stopu Nordic Gold. Są one dostępne w kilku nominałach, od 2 zł do 1 tys. zł. W kasach oddziałów okręgowych NBP od czwartku można kupić monety dwuzłotowe ze stopu Nordic Gold; NBP wyemitował ich milion sztuk. Chętni mogą je kupić po cenie nominalnej. Kuk poinformował, że już rano przed oddziałami NBP ustawiały się kolejki.

Monety z kruszców - tylko na licytacji

Monety o wyższych nominałach były licytowane od kilku tygodni w systemie Kolekcjoner - oficjalnym internetowym systemie sprzedaży monet i banknotów kolekcjonerskich, emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Np. złota moneta o nominale 1 tys. zł wyemitowana w nakładzie 500 sztuk osiągnęła cenę 30 tys. zł; cena wywoławcza wynosiła ok. 14 tys. zł. Natomiast złota moneta o nominale 100 zł osiągnęła cenę 1780 zł.

Monety w serii "Beatyfikacja Jana Pawła II - 1 maja 2011" zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska.

Narodowy Bank Polski wydaje monety okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II od 1982 r. Papież Polak był jedyną osobą w historii, którą upamiętniono na monetach kolekcjonerskich NBP jeszcze za życia. Dotychczas ukazało się prawie 50 różnych rodzajów monet z wizerunkiem Karola Wojtyły. W 2006 r. NBP wyemitował również banknot kolekcjonerski poświęcony papieżowi Polakowi.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane