• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Tirowcy znów zablokują drogi?

Tirowcy znów zablokują drogi?
Foto: Archiwum TVN Foto: Tirowcy będą protestować?

Trzy miesiące po ogólnopolskich protestach kierowcy ciężarówek znów grożą strajkiem - informuje "Rzeczpospolita". Na biurko premiera trafił już list z dziesięcioma postulatami Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Firmy transportowe domagają się m.in. skrócenia czasu szkolenia kierowców z 280 do 140 godzin, obniżenia o 50 proc. podatków od środków transportu, obniżenia cen ropy, złagodzenia skutków wysokiego kursu złotego, zniesienia ograniczenia przy wwozie paliwa do Polski i utrzymania obecnego systemu opłat za korzystanie z autostrad w postaci winiet - wylicza "Rz".

Przedsiębiorcy chcą również, aby państwo dołożyło się do restrukturyzowanych lub likwidowanych firm z ich branży.

Silna złotówka zabija eksport

Co więcej, transportowcy domagają się osłabienia polskie waluty, ponieważ silny złoty

Przy obecnym kursie, stale rosnących cenach materiałów eksploatacyjnych i kosztach pracy eksport usług jest nieopłacalny. Najlepszym przelicznikiem byłoby ok. 4,2 zł za euro

szef ZMPD, Jan Buczek

zmniejsza opłacalność eksportu. – Przy obecnym kursie, stale rosnących cenach materiałów eksploatacyjnych i kosztach pracy eksport usług jest nieopłacalny. Najlepszym przelicznikiem byłoby ok. 4,2 zł za euro – wyjaśnia "Rz" szef ZMPD, Jan Buczek.

Tirowcy dają premierowi czas

Jak jednak dodaje, transportowcy chcą "dać premierowi czas, by zapoznał się z naszymi postulatami" - Liczymy na to, że będzie zainteresowany podjęciem z nami rozmowy – mówi Buczek, podkreślając że "w środowisku jednak rośnie niezadowolenie, więc protest w przypadku przedłużającego się milczenia jest bardzo prawdopodobny".

Nie wiadomo, jak ewentualny protest miałby przebiegać. Ten z czerwca, nazwany akcją "Ślimak", polegał na jeżdżeniu z minimalną prędkością.

mtom//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane