• rozwiń

TIR-y ruszą do Rosji. I będzie ich więcej

TIR-y ruszą do Rosji. I będzie ich więcej
Foto: TVN24 Foto: TIR-y znów pojadą do Rosji

- Od dzisiaj mamy tyle zezwoleń, ile nigdy w historii Polski - tak wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz zachwala wynegocjowane przez jego resort porozumienie z Rosją. Powinno ono zakończyć wielotygodniowy spór, który na granicach zatrzymał setki polskich kierowców.

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że w nocy podpisało ze stroną rosyjską porozumienie dotyczące zezwoleń na przewozy towarów do Rosji. - Umowa została podpisana na 3 lata - powiedział wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz.

Według jego słów nowa umowa z Rosją zwiększa polskie przewozy do Rosji o 20 proc. Dotychczas Polska miała 153 umownych zezwoleń, co pozwalało przebywanie jednocześnie w Rosji 1100 polskich TOR-ów. W praktyce dawało to polskim przewoźnikom możliwość wykonania ok. 45-50 tys. kursów rocznie.

- Obecnie nasz kraj ma 183 takie zezwolenia, co umożliwia stały wjazd 1600 ciężarówkom - tłumaczy wiceminister Jarmuziewicz. Jak dodaje, umowa została zawarta nie jak dotychczas na rok, ale na 3 lata, co daje "przewidywalność w biznesie".

Resort infrastruktury podkreśla, że jeżeli przyznana Polsce pula zezwoleń zostałaby przez Rosję zmniejszona, to strona polska ma prawo odstąpić od ustaleń dotyczących kontyngentu uzgodnionego ze stroną rosyjską.

Od wielu tygodni między oboma krajami toczył się spór na tle liczby zezwoleń. W jego efekcie przestało obowiązywać zeszłoroczne porozumienie i polskie pojazdy straciły prawo poruszania się po terytorium Rosji. W efekcie na granicach zgromadziły się dziesiątki pojazdów, często porzuconych przez kierowców, którzy pieszo docierali do kraju.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane