• rozwiń

"Tiger" znów tylko od Maspexu

"Tiger" znów tylko od Maspexu
Foto: TVN24 Foto: Tiger znów górą

Sąd Okręgowy w Gdańsku ponownie zakazał spółce FoodCare produkcji, sprzedaży i promocji napojów energetycznych "Tiger" do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego. Oznacza to, że obecnie napój może produkować tylko współpracująca z Dariuszem Michalczewskim spółka Maspex.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski poinformował, że 17 lutego sąd wydał postanowienie na wniosek Fundacji Dariusza Michalczewskiego "Równe szanse" przeciw spółce FoodCare. Sąd zakazał jej produkcji i sprzedaży napojów energetycznych w opakowaniach zawierających słowo "Tiger". Zarządził też zajęcie napojów w takich opakowaniach oraz materiałów marketingowych.

Zabezpieczenie powództwa będzie mogło obowiązywać, jeśli fundacja Michalczewskiego wniesie 1 mln zł kaucji. Według przedstawicieli fundacji została ona wpłacona wczoraj.

Bój o napój

Spór o "Tigera" trwa od kilku miesięcy. Jeszcze do niedawna napój produkowała spółka FoodCare, z którą współpracował Michalczewski. W listopadzie 2010 r. fundacja Michalczewskiego "Równe Szanse" wypowiedziała jednak firmie umowę na produkcję i dystrybucję napoju. Jak tłumaczył sam bokser, zdecydował się na taki ruch, ponieważ od drugiego kwartału 2010 r. FoodCare przestała płacić mu umowę licencyjną.

Jednocześnie fundacja "Równe Szanse" podpisała umowę na produkcję i sprzedaż napoju z nową firmą - Maspex Wadowice. Problem jednak w tym, że FoodCare nie zamierzał zaprzestać produkcji "Tigera". Wiesław Włodarski, właściciel firmy argumentował, że to FoodCare ma prawo do "Tigera", ponieważ zainwestował w rozwój tej marki ok. 300 mln zł.

Raz mogą, raz nie

Do akcji musiał wkroczyć sąd, który w grudniu najpierw zakazał FoodCare produkcji i sprzedaży "Tigera", ale po apelacji zmienił swoją decyzję. W rezultacie przez pewien czas na rynku istniały dwa napoje o nazwie "Tiger", produkowane przez dwie różne firmy.

Zarówno Maspex, jak i FoodCare nie zamierzały jednak składać broni i sprawa znów trafiła do sądu. Na początku stycznia sąd w Gdańsku wydał zabezpieczenie powództwa dla Maspeksu, a sąd w Krakowie podobne postanowienie wydał dla FoodCare. W tym momencie żadna z firm nie mogła produkować i sprzedawać napoju. Zarówno Maspex, jak i Foodcar złożyły jednak skargę na te decyzje i pod koniec stycznia sądy tymczasowo ponownie zezwoliły obu spółkom na produkcję "Tigera".

Według ostatnich danych FoodCare, w październiku 2010 r. produkowany przez nią "Tiger" był liderem na rynku napojów energetycznych. Jego szacunkowy udział wartościowy wynosił ponad 30 proc., a ilościowy - ok. 30 proc. Z tych samych badań wynika, że największy konkurent miał odpowiednio: 20 proc. i ok. 7 proc.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane