• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"The Economist" o właścicielu Biedronki. "Odkrywca z małego kraju"

"The Economist" o właścicielu Biedronki. "Odkrywca z małego kraju"
Foto: TVN24 Foto: Biedronka w tym roku planuje otworzyć w Polsce kilkaset sklepów

"Portugalski odkrywca" - tak "The Economist" tytułuje swój tekst poświęcony właścicielowi Biedronki, firmie Jeronimo Martins. I podkreśla, że choć spółka pochodzi z małego kraju zmagającego się z kłopotami gospodarczymi, dzięki ekspansji notuje świetne wyniki.

W swoim tekście "The Economist" pochyla się nad historią Jeronimo Martins i jej ekspansją w Polsce. Jak zauważa, firma swoją drogę do sukcesu rozpoczęła w czasach, gdy Portugalia była świetnym miejscem do życia, ale gorszym do prowadzenia biznesu (choćby ze względu na niewielki rynek). Jak zauważa tygodnik, właśnie dlatego właściciele postanowili zaryzykować i rozpoczęli ekspansję na rynkach zagranicznych, w Brazylii i w Polsce. W kraju kawy nie wyszło (firma była za mała jak na ogromny brazylijski rynek), wyprawa nad Wisłą okazała się jednak ogromnym sukcesem.

Firma pojawiał się w Polsce w 1995 roku i zaczęła budować swoją potęgę. Oparła ją na strategii niskich cen i dotarcia do małych miast, gdzie wcześniej próżno było szukać większych sklepów - pisze "Economist".

Potentat

Podkreśla, że wielu większych rywali - grupy Tesco, Carrefour, Metro, Ahold - chciało podbić rynek budując hipermarkety, ale żaden nie osiągnął takiego sukcesu jak Biedronka. Wśród przyczyn tygodnik wskazuje fakt, że Polacy lubią robić zakupy często i blisko domu, a polskie rządy nie były przychylne sklepom wielkopowierzchniowym.

Dziś Biedronka ma 2393 sklepy, czyli 14 proc. rynku i stała się największą w Polsce detaliczną siecią handlową.

"The Economist" zauważa, że pomimo osłabienia gospodarczego w Polsce, Biedronka generuje obecnie 65 proc. obrotów Jeronimo Martins i 77 proc. jej zysku netto.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane