• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

TFI mogą zawiesić wypłaty

TFI mogą zawiesić wypłaty
Foto: TVN24 Foto: TFI mogą zawiesić wypłaty

Zarejestrowany w Luksemburgu, ale działający w Polsce fundusz HSBC Global Investment Funds zdecydował się zawiesić na jeden dzień wycenę swoich jednostek - pisze "Gazeta Prawna".

To pierwszy przypadek w czasie ostatnich gwałtownych spadków, gdy polscy inwestorzy nie mogli wycofać swoich aktywów z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Dziennik przypomina, że polskie prawo pozwala na zamrożenie wypłat środków z funduszy. TFI może zawiesić umorzenia, gdy w ciągu dwóch tygodni suma wartości odkupionych jednostek uczestnictwa oraz jednostek, których wykupu zażądano przekroczy 10 procent wartości aktywów funduszu.

Mimo, że w styczniu taka sytuacja zdarzyła się co najmniej w przypadku kilku TFI, dotąd żaden fundusz nie zdecydował się na zawieszenie wyceny swoich jednostek.

Specjaliści jednak uspokajają. Zawieszenie wyceny jednostek jest dla klientów korzystne, ponieważ prawdopodobnie zapobiega obniżeniu wartości jednostek TFI. Zabieg taki ma przede wszystkim chronić fundusze przed masową wyprzedażą jednostek, gdy sytuacja na giełdzie jest niekorzystna. To z kolei mogłoby doprowadzić do paniki na giełdzie i jeszcze większych spadków cen akcji.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane