• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Testy prawdy" przed kredytem

"Testy prawdy" przed kredytem
Foto: sxc.hu Foto: Każdego dolara (lub dwa) będą ogladać z obu stron

Kanadyjski rynek mieszkaniowy bardzo się ożywił w ostatnich miesiącach, ale właśnie weszły w życie ostrzejsze reguły kredytowania. Osoba, która chce zaciągnąć tańszy kredyt hipoteczny, czyli o zmiennym oprocentowaniu, musi najpierw przejść tzw. test prawdy.

Kanadyjscy agenci nieruchomości podkreślają, że obecnie mają bardzo wiele spotkań z klientami, a na rynku jest bardzo duży ruch. Według kwietniowego raportu Toronto Real Estate Board (TREB), przez którego system danych o nieruchomościach przechodzi większość transakcji w Toronto i okolicach, w marcu tego roku zawarto ponad 10,4 tys. transakcji, a jest to wzrost prawie o 70 proc. w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Warunek na kredyt

Dlatego banki już zaczęły studzić rynek. Teraz kanadyjski kredytobiorca musi sprawdzić, czy byłby w stanie spłacać kredyt o stałym oprocentowaniu (oprocentowanie pięcioletnie), które wynosi obecnie ponad 5 proc.

Kolejna zmiana w kredytach hipotecznych dotyczy zabezpieczenia wartości wyceny - teraz, jeśli kredytobiorca chce wykorzystać wartość domu jako zabezpieczenie kredytu, to zamiast 95 proc. wartości nieruchomości jak poprzednio dostanie w najlepszym przypadku 90 proc.

I trzecia istotna zmiana, która ma zabezpieczać przed spekulacją na szybko odzyskującym siły rynku nieruchomości - jeśli ktoś kupuje dom dla siebie, nadal musi mieć w gotówce 5 proc. jego wartości. Ale jeśli jest to dom czy mieszkanie jako inwestycja, chociażby na wynajem, to trzeba mieć w gotówce 20 proc. wartości nieruchomości.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane