• rozwiń
  • WIG20 2218.60 -0.51%
  • WIG30 2520.57 -0.43%
  • WIG 58594.59 -0.44%
  • sWIG80 11625.32 +0.17%
  • mWIG40 3787.37 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:14

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Tesla wywoła motoryzacyjną wojnę. "Ostra licytacja o pięć miliardów"

Foto: teslamotors.com Foto: Tesla jest liderem na rynku elektrycznych aut

Budowa "gigafabryki" Tesli wywoła wojnę - donosi Bloomberg. Bo to oznacza początek "ostrej rywalizacji" o kontrakty na wartą pięć miliardów dolarów inwestycję, która ma przynieść 6,5 tys. miejsc pracy.

Za pięć miliardów dolarów motoryzacyjny koncern specjalizujący się w produkcji samochodów elektrycznych, planuje postawić w USA fabrykę akumulatorów. Niewykluczone, że budowa rozpocznie się już w tym roku.

Fabryka i dwie elektrownie

Motoryzacyjny koncern określił przyszłą halę mianem "gigafabryki". I to nie tylko z powodów rozmiarów, jakie ma mieć (blisko jeden kilometr kwadratowy). To nie lada gratka dla lokalnych firm, potencjalnych podwykonawców. Oprócz fabryki, Tesla chce także wybudować przy niej dwie elektrownie: wiatrową i słoneczną. - Ta inwestycja będzie miała ogromny wpływ na całe otoczenie - powiedział Harley Shaiken, ekonomista z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. - Bez wątpienia o te pięć miliardów dolarów ruszy ostra licytacja, to zapierająca dech w piersiach kwota - dodaje.

Obecnie firma rozważa ulokowanie hali w jednym z czterech stanów: Teksasie, Nevadzie, Arizonie i Nowym Meksyku. Tesla odmówiła komentarza na temat tego, czy jakiekolwiek negocjacje w sprawie lokalizacji  już się rozpoczęły.

Podbić rynek akumulatorów

Według Tesli do 2020 roku "gigafabryka" ma produkować więcej baterii litowo-jonowych niż wynosiła ich cała światowa produkcja w 2013 roku. Dzięki temu ich cena ma spaść o co najmniej 30 proc. - To najatrakcyjniejszy projekt przemysłowy w USA - ocenia Dennis Cuneo, prezes firmy doradczej Strategic Advisors i były dyrektor wykonawczy Toyoty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane