• rozwiń

Tesco Żabki jednak nie zje

Tesco Żabki jednak nie zje
Foto: TVN24 Foto: Żabka będzie zarabiać dla funduszu inwestycyjnego

Sieć niemal 2,5 tys. sklepów Żabka zmienia właściciela. Wbrew niedawnym doniesieniom nie przejmie jej brytyjskie Tesco. Dotychczasowy właściciel, grupa Penta Investments podpisała umowę sprzedaży całości akcji funduszowi Mid Europa Partners. Kwoty transakcji nie podano.

Żabka to największa w Polsce sieć sklepów typu określanego jako convenience. Ideę tego pojęcia odzwierciedla hasło z niedawnej kampanii reklamowej sieci: "Blisko, szybko, wygodnie".

Sieć liczy około 2 400 położonych w całym kraju placówek Żabka oraz 55 punktów nowego formatu Freshmarket. W 2010 roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 2,5 mld zł.

Żabka Polska została przejęta przez Penta Investments w 2007 roku. Od tego czasu firma otworzyła w Polsce ponad 400 nowych placówek. Ponadto wywodząca się z Czech Penta wprowadziła sklepy Żabka do tego kraju oraz – w ramach konsolidacji tego rynku – przejęła i rozwijała sieć supermarketów Koruna. W grudniu 2010 roku fundusz sprzedał czeską Żabkę wraz z Koruną sieci Tesco.

W tym tygodniu "Puls Biznesu" podał, że także polską Żabkę przejmie właśnie Tesco. Nabywcą okazał się jednak Mid Europa Partners. To fundusz private equity inwestujący od 1999 roku na rynkach Europy Centralnej i Wschodniej. Działa za pośrednictwem oddziałów w Londynie, Budapeszcie i Warszawie. Doradza i zarządza funduszami, których aktywa szacowane są na 3,2 mld euro.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane